Bebius Valens két sírköve

   Egy sírkő, ami első ránézésre nem tűnik különösen izgalmasnak, ám valójában mégis az. Lássuk csak a titkok nyitját!

   Az Aquincumi Múzeum Lapidariuma a béke szigete, bár volt két világháború meg egy ötvenhat, a lapidarium egy bombatalálatot leszámítva változatlan berendezéssel várja a látogatókat. Vagyis nem igazán nyúltak hozzá az elrendezéshez. Nem cserélgetik. Szóval, van ez a koszorúval díszített sírkő-felső. Dis Manibus, vagyis az elhunytat a halotti istenek kegyére bízza. Van egy csomó ilyen, nem ettől lesz izgalmas a sírkő. Bár ennek a darabnak a felső része letört, az oromzatában még azonosítható a rozetta, az alatta lévő mezőben két oszlop közt szalaggal átkötött koszorú, benne két betű:

D(is) M(anibus).

A halotti isteneknek.

   Az izgalmat az okozza, hogy derékban kettétört a kő, az alja, a feliratos rész mégiscsak előkerült! Mindennek már lassan egy emberöltőnyi ideje, hogy rájöttek, a két darab összetartozik, ám a két rész a maga fizikai valójában mégis igen távol leledzik egymástól, mi több, egy izgalmas felirat sem hívja fel a kedves érdeklődő figyelmét, hogy minő felfedezés birtokában vagyunk! Szóval kedves olvasó, Te, aki lelkesen végigolvasod Bebius Valens kövének történetét, beavatottá leszel, és értő szemmel bökhetsz ezentúl erre a koszorús sírkő-felsőre, hogy tudod, hogy ez nem akármilyen tucat-faragvány, hanem egyenesen a Bebius sírkövéhez tartozó darab!

   Maga a feliratos darab egészen szerény, visszafogott faragás: gondosan faragott betűk rendezett sorban, léckeretben. Ám ne becsüljük le a szerénységet, szépsége az arányokban, a nyúlánk, kecses megjelenésében lakozik. Talán ezért is lenne szerencsés a két darabot mégiscsak összepasszintani, hiszen a kecsesség és arányosság akkor érvényesül csak igazán...

A sírkő felirata: 

D(is) M(anibus)/ Bebius Valens/ ann(orum) LX h(ic) S(itus) e(st)./Iulia Casta/ con(iugi) pien(tissimo)/ et sibi viva/ t(itulum) m(emoriae) p(osuit).

Itt nyugszik Bebius Valens, aki 60 évet élt. Iulia Casta állította emlékül a sírkövet drága élettársának és önmagának.

   A sírkő lelőhelye ismeretlen, Frölich 1892-ben már mint „megtalált” sírkőről ír, a felirata miatt, és azt írja, hogy a Görz-féle házban van, Budán. Feltehetően innen került be az Aquincumi Múzeumba a kirobbanthatatlan helyére. A kora: i.sz.1.század vége – 2.század eleje.


BIBILOGRÁFIA:

- Budapest Régiségei 4. (1892.)

   Frölich Róbert: Aquincumnak római feliratai

- Budapest Régiségei 22. (1971.)

   Nagy Tibor: Kőfaragás és szobrászat Aquincumban

- Németh Margit: Vezető az Aquincumi Múzeum kőtárában

Megjegyzések