Héraklész tizenkét munkája

  Héraklész, az ókori világ egyik legnagyobb és legismertebb hőse egy hosszú időn keresztül a gyenge, alattomos és zsarnok Eurüsztheusz hatalmának volt alárendelve. A hős kénytelen volt engedelmeskedni ennek a kis aljas dögnek, akit egyetlen legyintéssel a másvilágra küldhetett volna. Akkor mégis miért? Mert az istenek – egészen pontosan Héra – nem szívlelték Héraklészt. Az ő hősiessége és halhatatlansága pontosan az isteni ellen-drukkolásnak köszönhető. Mert bizony Héraklész élete nem egy rózsaszín történet.

Héraklész ellenfelei

   Héra, amikor már nem bírt mit kitalálni Héraklész ellen, akkor őrületet bocsájtott rá. Ennek minden egyes alkalommal meg is lett a maga következménye, ám egy alkalommal Héraklész az áldozati állatok helyett a saját gyermekeit mészárolta le és feleségét, Megarát. Athéné végül megsajnálta a hőst és fejbekólintotta, hogy Héraklész napokig eszméletlenül és öntudatlanul feküst. Amikor viszont magához tért, tudta, hogy mit tett. Hosszas bujdoklás és menekülés után a delphoi jósdától kért útmutatást, ahol a Püthia megmondta neki, hogy bűnét csakis úgy moshatja le magáról, ha Eurüsztheusz szolgálatába áll. Héraklész tehát visszatért Tirünszbe és önként hajtotta a fejét Eurüsztheusz szolgálatába.

   Eurüsztheusz természetesen rettenetesen félt Héraklésztól, az erejétől, a hírétől, meg úgy általában az egész jelenségtől, de ezt sosem ismerte volna be. Ezért, hogy Héraklész garantáltan elveszejtse, egészen lehetetlen feladatokat talált ki neki. Eredetileg tíz küldetést kellett volna végrehajtania, de mivel Eurüsztheusz egyes munkákat nem tekintett elvégzettnek, megtoldotta még kettővel, így lett a tíz hőstettből tizenkettő. Az ókori szerzők természetesen különböző sorrendben tárgyalják a munkákat, de a lényeg a fontos: tíz hőstett helyett tizenkettő emberfeletti munka tette Héraklész nevét halhatatlanná.

1. A NEMEAI OROSZLÁN ELEJTÉSE

  Korinthosz és Mükéné között van egy barlang, aminek két nyílása van, egymással szemközt. A legenda szerint itt tanyázott a nemeai oroszlán (nevét a közeli Nemea völgyéről kapta). Nem ám egy olyan nagyobbacska-macska, hanem Ekhidna (a kígyó-asszony) és Tüphón becses kicsi csemetéje. Fegyver nem fogta a bőrét, tehát Eurüsztheusz első feladatként ezt jelölte ki Héraklész számára: hozza el neki a nemeai oroszlán lenyúzott bőrét!

   A fenevad rettegésben tartotta a környéket, mivel a helyi lakosokkal táplálkozott. Héraklészről sok rosszat el lehet mondani, de hogy félős lett volna, azt biztosan nem. Ment, megkereste az oroszlánt. Meglőtte a nyilaival, ám azok lepattantak a bőréről. Aztán fejbevágta a bunkósbotjával, de csak a husángja repedt ketté. Héraklész nem esett pánikba és nem tervezgetett túl sokáig: a fenevad háta mögé került és egyszerűen kiszorította belőle a szuszt.

   A tetemet megnyúzni sem bizonyult egyszerű feladatnak, hiszen az állat bőre még holtában is sebezhetetlennek bizonyult. Ám Héraklész leleményes hős: az oroszlán saját karmával hasogatta szét az értékes bundát és készített belőle magának sisakot és páncélt. Héraklész ábrázolásain épp az oroszlánfej sisak az egyik legjellemezőbb, erről szinte mindig fel lehet ismerni. Ehhez a munkához kapcsolódik a Nemeai Játékok megalapítása is.

2. A LERNAI HIDRA

   Szintén Ekhidna és Tüphón kicsi szeme fénye, a nemeai oroszlán testvére a kilencfejő hidra. Óriás ős-kígyó, a hüllőfóbiások nagyra nőtt rémálma. Argosz közelében, a Pontinosz-dombon, a lernai mocsarakban garázdálkodott, és testvéréhez hasonlóan ő is elfogyasztotta az arra járókat, legyenek azok két-vagy négylábúak (vagy lábatlanok). Négy feje jobbra, négy feje balra tekeredett, és a középső egy szál árva feje volt „csak” halhatatlan.

   Héraklész ismét terv nélkül, de annál lelkesebben vágott neki a feladatnak, szó szerint, mert amint vágott, lecsapott egy hidra-fejet, azon nyomban nőtt kettő új helyette. Belátta, hogy ez a vad kaszabolás ilyen formában nem igazán célravezető, így hát (Athéné istennő sugallatára) unokaöccsét, Iolaoszt is magával vitte, aki hatékonyan részt vett a munkában: Héraklész lenyisszantotta a soron következő fejet, Iolaosz pedig egy fáklyával azon nyomban kiégette a sebet, hogy ne tudjon új fej kinőni. A halhatatlan fejet pedig egy szikla alá rejtette. Héra felháborodva látta, hogy Héraklész micsoda csellel győzedelmeskedett, ezért ráküldte Karkinoszt, az óriási rákot. Őt azonban Héraklész egész egyszerűen laposra verte, puszta fizikai erővel. Azt hiszem Karkinosz nem egy szuper-rák volt, csak egy otromba nagy dög...

   És bár Héra megtoldotta a feladatot a giga-rákkal, Eurüsztheusz ezt a feladatot mégsem fogadta el, mondván, hogy Héraklész nem egyedül hajtotta végre.

3. AZ EURÜMANTHOSZI VADKAN

   Árkádiában, Eurümanthosz erdeiben élt és disznólkodott az eurümanthoszi vadkan, szintén minden élőlény ellensége. Eurüsztheusz azonban kikötötte, hogy neki nem a fenevad bundája kell, hanem Héraklész élve cipelje a dögöt őkirályi fensége elé. Mert hiába kártékony vaddisznó, azért mégiscsak Artemisz istennő szent állata, tehát nem lehet csak úgy kifordítani a bundájából. Ezért igen hosszan tartott a beste üldözése, de végül sikerrel járt, egy hálóba befogva cipelte a kifáradt vaddisznót a hátán a király elé, aki annyira félt, hogy meg sem merte nézni a legendás állatot. Persze nem volt az emberek barátja, ezért ugyan nem vágták le, mint egy komisz malacot, de élete hátralevő napjait egy mükénéi ólban kellett leélnie.

4. A KERÜNEIAI SZARVAS

   Szintén Atremisz istennő szent kiskedvence, tehát szó sem lehetett a leöléséről, csakis az élve bemutatásról, mint az eurümanthoszi vadkan esetében. Ennek a szarvasnak színaranyból voltak az agancsai, bronzból a patái, tüzet fújt és sosem fáradt el. És mint szépséges szarvas-rokonai, előszeretettel rondította össze a termést, lelegelte és összetiporta a földeket.

   Héraklész egy egész éven át üldözte a szarvast, míg végül a Ladón folyónál sikerült fülön csípnie az állatot, becsomagolta a hálójába és hátára kapta, hogy vigye Eurüsztheusznak bemutatásra. Útközben találkozott Artemisz istennővel is, aki természetesen nem hagyta szó nélkül szent szarvasának méltatlan bezsákolását. Héraklész megígérte, hogy a szarvasnak szőre szála sem fog görbülni, csak elmennek bemutatkozni a királynak, majd dolguk végeztével a jószág a saját bundájában fog távozni. Az istennő megnyugodott és megengedte Héraklésznek, hogy befejezze a feladatát.

5. AUGEIASZ ISTÁLLÓJA

   Augeiasz Élisz királya, akinek hatalmas istállója volt, ám hiába a pompás paripák, a takarítást bizony csúnyán elhanyagolta. Eurüsztheusz ezért ezt a cseles feladatot jelölte ki Héraklésznek, hogy takarítsa ki az istállót – mindössze egyetlen nap alatt. Ez igazán egy megalázó feladatnak tűnt, hiszen ezt a legegyszerűbb ember is meg tudja csinálni. Igen ám, de ez a bizonyos istálló hatalmas volt! Hetekig lapátolhatta volna a lócitromot, akkor sem végzett volna. Áh Héraklész ezt a feladatot nem erőből oldotta meg, hanem csellel! Két közeli folyót, az Alpheioszt és a Péneioszt elterelte, így az istállón átfolyó víz végezte el a munkát.

  Mivel az elvégzett munkáért Héraklész jutalmat követelt, Eurüsztheusz ezt sem számította bele az elvégzett tízbe.

6. A SZTÜMPHALOSZI VASMADARAK

   Árkádia északi részén, a sztümphaloszi mocsárban rengeteg vízimadár tanyázott: szárcsa, bíbic, gólya, daru – és a rettegett sztümphaloszi madarak. Ezeknek a vasmadaraknak nem csak a csőrük és a karmuk volt vasból, hanem az elhullajtott tollaik gyilkos nyilakként tizedelték az arra járókat. Árész isten neveltjei, akikért valójában senki sem hullajtott egyetlen könnycseppet sem. Athéné istennő megint besegített Héraklésznek, ugyanis adott neki egy csörgőt. Ezt csörgetve ment Héraklész a mocsárhoz, ahol a zajtól felriadtak a vasmadarak, és amikor felszálltak, nyilaival mindet megölte. Ezek a nyilak ám nem akármilyen nyilak voltak: a második feladat teljesítésekor, amikor levagdosta a lernai hidra fejeit, a szörny testét felbontotta, és méreggel teli epéjében megforgatta a nyilait. Ugyanis egy szörny szörnyű részei szörnyű dolgokra képesek!

7. A KRÉTAI BIKA

   Ezt a legendás szépségű bikát Poszeidón isten ajándékozta Mínosznak, a krétai királynak. Nyilván nem azért, hogy Mínosznak örömöt szerezzen vele, hanem hogy a király majd önként és lelkesen feláldozza neki. Ám Mínosz túlságosan lenyűgözőnek találta a bikát és megkímélte az életét. Mit tesz ilyenkor egy hálátlan állat? Randalírozott és gaztetteket hajtott végre. Héraklészre várt a feladat, hogy lerendezze. Ám ő is megszerette a szépséges jószágot és esze ágában sem volt megölni. Mi több, az amúgy dúvad módjára tomboló bika Héraklész közelében egészen lecsendesült, szelíd kis bárány módjára követte Héraklészt, aki egy a szarvára kötött kötélen vezette Eurüsztheusz színe elé. A király sem mert kezet emelni a természetellenes szépségre, így a saját gulyájához gondolta becsatlakoztatni. Ám mihelyst Héraklész távozott, a pompás bikából megint előjött a rosszabbik énje, és folytatta, amit Krétán megkezdett: a pusztítást. Később Thézeusznak jutott a feladat, hogy végezzen vele.

8. DIOMÉDÉSZ LOVAI

  Diomédész, a thrák király igen különleges lovakat nevelt. Négy kancáról van szó, név szerint: Podargé, Lampón, Xanthé és Déiné, akik gyorsabbak és bátrabbak voltak minden lónál, ám megvolt a maguk kis titka, ugyanis gazdájuk, Diomédész, emberhússal etette őket. Az országába tévedt gyanútlan idegeneket megkötözte és a lovak jászolába tette, majd élvezettel végignézte, ahogy a lovak jóízűen elfogyasztják a nem mindennapi lakomát. Héraklész fegyvertelenül ment, és egyenesen megmondta Diomédésznek, hogy mi célból érkezett. A király kinevette, de nem nevethetett sokáig, mert Héraklész megkötözte és a lovak jászolába tette a széna helyett. Dimoédészt is belakmározták a lovak, ügyet sem vetve arra az apró tényre, hogy épp szeretett gazdájukat uzsonnázták meg. Mentségükre legyen mondva, az volt az utolsó véres vacsorájuk, mert valahogy utána nem ettek több emberhúst. Szóval Héraklész szépen elvezette őket Eurüsztheuszhoz, aki természetesen halálra rettent a lovaktól, és a legkevésbé sem kívánt ilyen rossz hírű paripákkal egy fedél alatt élni. Szélnek eresztették őket, és ha minden igaz, az Olümposzon garázdálkodó (nem isteni eredetű) vadállatok martalékaivá váltak.

9. HIPPOLÜTÉ ÖVE

   Hippolüté, a harcos amazónok királynője volt, akinek birtokában volt egy szépséges öv, amit Eurüsztheusz lánya, Admété igencsak elirigyelt. Ezért Héraklészt küldték el, hogy szerezze meg az övet. Az övet Árész isten ajándékozta az amazón-királynőnek, tisztelete és megbecsülése jeléül. Tehát senkinek még csak eszébe sem jutott volna elkérni az övet, noha sokan irigyelték tőle. Ez bizony nem volt egy könnyű feladat, mert sok csatát kellett vívni, sokan meghaltak, mire Héraklész megkaparintotta az övet. Öv-ügyben a legendák nagyon eltérőek, hogy mi is történt valójában...

10. GÉRÜÓN MARHÁI

   Gérüónt, a háromtestű és háromfejű óriást igen sokan irigyelték. Persze nem ellenállhatatlan külseje miatt, hanem a legendás, vörös szőrű marháiért. Ezeket a marhákat kellett Héraklésznek elhajtania. A Gibraltári-szoroson átkelve érkezett meg Erütheia szigetére, ahol a nyájat Erütión, az óriás őrizte. Meg kellett ölnie, ám ezzel még nem ért véget a marhák felügyelete, ugyanis ott volt még Orthosz, a kétfejű kutya. Vele is végzett Héraklész, minden csel nélkül, puszta erővel. Végül Gérüónnal is végeznie kellett, bár Héra megpróbált közbeavatkozni, de nem járt sikerrel. Gérüón lehunyta sok szemét és a marhák hosszú-hosszú utazás után megérkeztek Eurüsztheuszhoz. Ugyan sok irigye akadt útközben, és többen is megpróbálták Gérüón nyalka marháit kisajátítani maguknak, ám Héraklész megőrizte őket.

11. A HESZPERISZEK ARANYALMÁI

   Az almákat Héra kapta nászajándéka Gaiától, örök fiatalságot biztosítottak annak, aki beleharap. Éppen ezért Héra jól elrejtette őket a világ végén, és őrzésükkel Atlasz lányait, a Heszperiszeket bízta meg. Erősítésnek pedig ott volt Ladón, a kígyó, aki a fára tekeredett. Valójában annyira jól sikerült elrejteni az aranyalmákat, hogy senki sem tudta, hogy hol is van a Heszperiszek kertje. Héraklész Atlasztból szedte ki az információt, aljas csellel. Maga nem mehetett be a kertbe, ezért Atlaszt küldte be, hogy átveszi tőle az égbolt terhét, amíg az bemegy egy almáért. Atlasz persze ráállt, de kifele visszakapta a vállaira a súlyos égboltot. Eurüsztheusz megint olyat kért, aminek igazán haszna vagy értelme semmi sem volt, hiszen az almákat azonnal vissza is adta Hérának, aki visszavitte őket a kertbe.

12. KERBEROSZ

   Kerberosz, a háromfejű kutya az Alvilág kapujának őre. Sosem derült ki, hogy mit akart Eurüsztheusz ezzel a munkával, hogy Héraklész hozza fel Kerberoszt az Alvilágból. Bármi is volt vele a célja, Héraklész ezt a küldetést is teljesítette. A Tainaron-foknál ereszkedett le az alvilágba, ahol Kharónnal szemben erőszakhoz kellett folyamodnia, hogy átvigye az Alvilág folyóján, a Sztüxön (élőket ugyanis nem vitt át). Hádész sem gondolta, hogy helyes lenne az alvilág őrét felvinni, ezért összeverekedtek. Héraklész megsebesítette Hádészt, aki végül beleegyezett, hogy ha fegyver és erőszak nélkül rá tudja venni Kerberoszt, hogy felmenjen, akkor vigye. Héraklész a nemeai oroszlán bőrét használta, kiütötte az ebet, majd a vállára kapta és felcipelte. Eurüsztheusz természetesen őt sem akarta megcsodálni, így ismét elbújt a jól bevált bronzüstjébe és ott lapult, amíg Kerberosz vissza nem tért őrhelyére.

Megjegyzések

Megjegyzés küldése