A mítosz szerint mielőtt Minósz királlyá lett volna, jelet kért Poszeidóntól, hogy vajon ő vagy fivére lesz-e az uralkodó. Poszeidón Minósznak jósolta a királyságot és ennek jeléül egy fehér bikát küldött, amelyet Minósznak fel kellett volna áldoznia a jóslat beteljesülésekor. Minószt azonban elbűvölte a tengerből előbukkant fehér bika szépsége, nem ezt áldozta fel, hanem egy másik bikát, remélve, hogy Poszeidón nem veszi észre a cserét.
Poszeidón haragjában őrületet küldött Minósz feleségére, Pasziphaéra, így az asszony olthatatlan szerelemre lobbant- a bikával. Az ezermester Daidalosz segítségével Pasziphaé megtalálta módját, hogyan egyesüljön a bikával, és ennek a násznak az eredménye lett Minótaurosz (zárójelben megjegyezném, hogy az ókori római amfiteátrumi játékok során volt egy ilyen kivégzési mód, hogy egy asszonyt egy bikába zártak...). Minótaurosznak emberteste volt, bikafejjel és farokkal, emberi szelleme, egy bika testi erejével. Amíg gyermek volt, Pasziphaé dajkálta, de később már nem tudta kezelni vérengző sarját.
Miután Minósz tanácsot kért a delphoi jósdától, knósszoszi palotájában egy óriási labirintust építtetett Daidalosszal, és ott helyezte el a Minótauroszt. A labirintusban kószáló bikát emberhússal etették, ami lábon sétált be, és a kívánt ideig friss maradt.
Az athéniek megölték Androgeuszt, Minósz fiát, mivel féltékenyek voltak a sportban elért sikereire. Minósz bosszúhadjáratot indított Athén ellen, és a győzelem után azt követelte az athéniaktól, hogy minden kilencedik évben (egyesek szerint évente vagy hét évente) hét ifjút és hét leányt áldozzanak a Minótaurosznak (lehetőleg szüzeket, nyilván a szexualitás elrontotta volna az ízüket). Amikor már harmadszorra kellett küldeni az áldozatot, Thészeusz önként jelentkezett, hogy megölje a szörnyet. Minósz lánya, Ariadné szerelmes lett Thészeuszba, ezért egy bűvös kardot adott neki, hogy le tudja győzni a Minótauroszt, valamint egy gombolyag fonalat, aminek segítségével kijuthat a labirintusból. Minósz haragjában Daidaloszt és fiát, Ikaroszt záratta a labirintusba.
Thészeusz, a hős, aki végül megölte az athéni szüzeket és fiatalságot tizedelő bikát, később csúnyán elbánt Ariadnéval. De erről majd máskor. Az egy másik történet.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése