Könyvajánló: A néma istennő

   Kincset találtam! Görög (és egy római) mítoszok újramesélve, Zalka Csenge Virág hangján. A mítoszok újramesélése ma egy divatos dolog, ám az igazán jó történethez alapos kutatómunka, alázat és valami kis plusz kell: talán épp a homéroszi tehetség, ha valakit homlokon csókoltak a Múzsák. Ebben a könyvben minden megvan, ami egy igazán teljes ókori meséhez szükséges! Olvasmányos szöveg, szép mondatok, finom meseszövés, miközben megszólítja a mai olvasót is, de mégsem hétköznapi. Ízlésesen csomagolva minden történet egy irodalmi nyelvbe, mind egy-egy bonbon, felemeli a lelket és bearanyozza az olvasást. Bár a mítoszok világa elég szövevényes, a történetek számtalan verziója maradt fenn, a mesélőnő remek érzékkel alkotott EGY történetet a számtalan verzióból, ami lássuk be, nem könnyű feladat. Minden történet végén van egy rövid jegyzet, ami kicsit bővebben kifejti a változatokat, műalkotásokat ajánl, így az ínyenceknek további szellemi kalandokat tartogat. De végig lehet olvasni a történetet ’csak magukban’ is, jegyzetek nélkül, így egy pompás mesefolyamot kapunk.

   Személyes kedvencem a Dionüszoszról szóló történetek, az emberi és az isteni, a hagyományos és a modern itt érintkezik a legszorosabban, itt találkozik a mese és a valóság, miközben emberi, nagyon is emberi. És bár sokat változott a világ, más a mérce, és igen, van benne testiség és már új szelek fújnak, a könyvet mégis szívesen ajánlanám fiatalabbaknak is, mert annyira szép és finom szövege van, ami nem veretes, nem patinás, könnyű olvasni, modern, de mégis elegáns és választékos. Ezzel együtt ez felnőtteknek szánt könyv.

   Az írónő, mesélőnő, Zalka Csenge Virág pedig a homéroszi hagyomány képviselője, a Múzsák kegyeltje. Olvassátok bátran, antik csemege mai könnyedséggel!

Megjegyzések