Egy rejtőzködő kincs

    Sosem láttam, pedig jártam ott. Mi több, sokáig nem is hallottam róla. Egyedül a Párisi Nagyáruházban található Lotz-termet ismertem. Meglátni és megszeretni egyetlen pillanat műve. És akkor tessék, van MÉG EGY Lotz-terem! A Markó utca 29-31 szám alatt található BGF épületben rejtőzik a díszteremben. 2010-ben helyreállították a termet, így készült némi dokumentáció a lélegzetelállító pannókról. Képeket is alig találni róla, és amennyire tudom, nem látogatható, csak különleges alkalmakkor, vagyis vezetéssel.

   A képek 1875-ben készültek: a görög témákat Lotz Károly, a latinokat Than Mór festette. Az épületet eleve iskolának tervezték és építették, némi változásokkal, de folyamatosan iskolaként működött. A díszterem festése is az oktatási célokat szolgálta: lélekemelő, heroikus, ikonikus és példa értékű. El tudom képzelni, hogy egy ilyen gazdagon kifestett terem megmozgatja a növendék lelkét, és egész más hangulattal és lelkesedéssel olvassa az ókori auktorokat. Meg a sokat gyalázott Odüsszeiát. Ma már sajnos nem építenek ilyen iskolákat, de nem is biztos, hogy jó lenne, ha ma is ilyen iskolák lennének.

   Természetesen egy Homéroszt ábrázoló pannó vezetett el a BGF-ben lapuló Lotz festményhez. Sajnos művészeti albumokban sem találkoztam a képekkel, ami elég szégyen, hiszen ezek a képek, a terem, a teljes kompozíció igazi kuriózum, a szó értelmében véve európai színvonalú.

   Néhány ízelítő abból, hogy mit (nem) látunk:

Lotz Károly: Homéroszt ünnepli a görög nemzet

 

Lotz Károly: Odüsszeuszt a phaiákok felismerik elérzékenyüléséről

Lotz Károly: Hektór, a trójai hős hadba vonulása előbb búcsúzik feleségétől és kisfiától

 

Lotz Károly: Prométheusz alkotásába Pallas Athéné lelket lehel

Than Mór: Traianus császár lelkesítő beszédet intéz katonáihoz

 

Than Mór: Cicero támadó beszédet intéz Catilina ellen

 

Than Mór:Coriolanust anyja, neje és gyermekei felkeresik a volscusok táborában 

Ha valaha lesz lehetőség megnézni, ne hagyd ki!

Megjegyzések