Óbudai séták - A lovascsapat tábora

   Az Árpád Fejedelem útján (Óbuda) van egy szép nagy szálloda (Kicsit szocreál, de egykor nagyon modern volt), a neve Hotel Aquincum. Persze, Óbudán minden Aquincumról, a néhai római városról és katona táborról szól. Na de egy hotel? Igen, még itt is találni látnivalót a római romok szerelmeseinek! Nem kisebb kincs lapul itt, mint a lovascsapat táborának építési felirata (az, hogy egy kiegészített másolat, mit sem ront az élvezeti értékén). Szóval újabb látnivalónk van, kalandra fel!

   A feliratok szerelmeseinek különösen izgalmas ez a hely, hiszen a kiegészített tábla lehetővé teszi a felirat teljes olvasását, olyan formában, ahogyan maguk a rómaiak is láthatták. A táblát a szálloda főbejáratánál láthatjuk, egy másik kis kultúrcsemegével megspékelve: egy igazi postaládával! Mi sem hangulatosabb, mint a nyaralásból képeslapot küldeni a barátoknak! De kanyarodjunk vissza a lovascsapathoz.

   I.sz. 73-ban Vespasianus császár uralkodása alatt épült meg az 500 lovaskatona elhelyezésére alkalmas castellum, aminek a maradványai innen, a szálloda területéről kerültek elő. Az első ásatás 1937-ben volt ezen a területen, majd 1970-ben újra ástak. Ez a ma ismert eddig legkorábbi katonai létesítmény Óbudán. Hogy honnan lehet ezt ilyen pontosan tudni? Természetesen az építési tábláról, amely darabjaiban ugyan, de az északi táborkapu romjaiból került elő. Az építők és az első helyőrök az ala I Tungrorum Frontoniana csapata volt, őket az 1. század végén Camponába, vagyis Nagytéténybe vezényelték. A lovascsapat a Flaviusok előtt Germania Inferiorban állomásozott, innen Italiába, majd Dalmatiába vonultak.

   Az első castellum főként fa-föld szerkezetű építmény volt, ezt többször is átépítették, kibővítették. A tábor maradványait nagyon leleményes módon konzerválták, hiszen az épülő szálloda miatt nem volt lehetőség romkertet kialakítani. A szálloda parkolójában a burkolatba süllyesztve, enyhén kidomborodóan láthatók a falmaradványok, onnan lehet kiszúrni, hogy furcsán akadályozza a közlekedést. Sajnos, ezek inkább a légi fotókon rajzolódnak ki remekül, de a földszintes nézetből is élvezhető.

Az építési tábla (kiegészített) felirata:

[Imp(eratori) Caesari Vespasiano Aug(usto) pontif(ici) maxim(o) I trib(unicia) pot (estate) IIII imp(eratori) X p(atri) p(atriae) co(n)s(uli) IIII désignât(o) Vcensori] I T(ito) Caesarß Vespasiano imp(eratori) IIII pont]if[(ici) co(n)s(uli) II des(ignato) III] I Caesarß Aug(usti) f(ilio) Domitiano co(n)s(uli) II p]rincip(i) [iuvent(utis] / C(aio) Calpfetano Rantio Quirinale] Valerio Festo leg(ato) I ala [prima Tungrorum] Frontoni-

ana I L(ucio) M[ Jore praefecto.

Vagyis:

Imperator Caesar Vespasianus Augustusnak, pontifex maximusnak, a tribunusi hatalom negyedszeri birtokosának (tribunicia potestae IIII), tízszeres imperatornak (imperatori X), a haza atyjának, négyszeres consulnak (consuli IIII), ötszörös consuljelöltnek (consuli designato V), censornak, Titus Caesar Vespasianusnak, négyszeres imperatornak, pontifexnek, kétszeres consulnak, háromszoros consuljelöltnek, Domitianus Caesarnak, (Vespasianus) Augustus fiának (Caesari Augusti filio Domitiano), kétszeres consulnak, az ifjúság hercegének (principi iuventutis) Caius Calpetanus  Rantius Quirinalis Valerius Festus helytartósága idején az ala I Tungrorum Frontonmiana (építette) Lucius M[... parancsnoksága alatt (Lucio M]ore praefecto).




Megjegyzések