A legmenőbb baglyok a kódexekben laknak

   Következzen egy teljességgel szubjektív válogatás a baglyokról, amelyek a legkülönfélébb kódexekből, kéziratos könyvekből származnak!

  A bagoly, vagy elegánsabb néven nüktikorax, vagy latinosan noctua, igen izgalmas jószág. Már az ókorban is két teljesen ellentétes nézet fűződött a baglyokhoz. A kuvik a bölcsesség, a mesterségek, a művészetek és a harc istennőjének, Pallasz Athénének a szent madara, emiatt a bölcsesség szimbóluma. Mint bölcs madár, a könyvek elengedhetetlen tartozéka, és a könyves kultúrának mindmáig hűséges kísérője. Ám a rómaiaknál népszerű madárjóslás egyik főszereplője is a kuvik, aki igencsak rossz előjelnek számít. A fülesbagolynak egyenesen mágikus erőt tulajdonítottak, és a sivító hangja a néphit szerint betegséget, halált, rontást hoz. Athéné istennőt Homérosz úgy jellemzi, hogy glaukópisz, vagyis zöld vagy szürke szemű, bagolyszemű, ami Athéné kettős természetére utal: a bölcs tekintet és az ellentmondást nem tűrő, harcias természet. A Biblia világában a bagoly tisztátalan állat, holt vidékeken tanyázik, azok jelképe, akik megtagadták Krisztust (a sötétben való aktivitása miatt).

   A baglyok ma is népszerű modelljei az ex libriseknek, a könyves cégeknek, antikváriumoknak. Ma már talán inkább a bölcsesség szimbólumaként tartjuk számon, semmint a sötét oldalon lakozó tollas bestiát. Egyik-másik ábrázolásból nehéz kihámozni a bagolyságot, de gondoljunk a tulajdonságaira, és máris láthatóvá válik a hamisíthatatlan bagoly-módi!


















Megjegyzések