Aiolosz szobra Volcano szigetén

   Odüsszeusz, miután szerencsésen (ám egy kicsit balga módon) menekült meg a küklópsz Polüphémosz alacsonyan szálló kövei elől, hajótörést szenved, majd Aiolia szigetén köt ki. A hét szigetből álló királyság élén Aiolosz, a Szelek királya uralkodik. Homéroszt olvasva, a szigeteket magas bronzfalak és meredek sziklák veszik körül:

„Aiolé szigetére kerültünk ekkoron; ott él

Aiolosz Hippotadész, aki kedves az égilakóknak;

úszó szép sziget ez; rézfal kanyarog körülötte

végig, büszke szilárd, s a kopár szirt fut fel az égre.”

(Homérosz, Odüsszeia, X.ének 1-4.sorok, Devecseri Gábor fordítása)

Homérosz ne mis tévedett sokat, hiszen bármelyik utazós magazint ha felcsapjuk, pontosan ez a kép tárul elénk: Aiolosz mesés-sziklás szigete. Aiolia ma már Lipari szigetek néven található a térképen. A Lipari-szigetek hét pindurka szigete jelent: Filicudi, Alicudi, Panarea, Stromboli, Salina, Lipari (a legnagyobb) és Volcano. A fém csillogása kapcsán sem tévedett Homérosz, hiszen épp Volcano szigete ad otthont Hephaistos isten kovácsműhelyének (a római Vulcanus). A szigetek erős vulkanikus tevékenységükről voltak hírhedtek, egészen bizarr táj tárul a látogató szeme elé a sok kiömlött láva nyomán. És ha már a lávánál tartunk, ezek a pinduri szigetek, Aiolosz szeles királysága, bár első ránézésre jelentéktelennek tűnik, mégis az ókor fontos helye volt. Természetesen Homérosz miatt is, de amiatt is, hogy ezen a szigeten (Volcano) a lávával együtt temérdek obszidián is a felszínre került. Ez a fekete üvegszerű ásvány ha hasad, éles és erős vágóeszköz lesz belőle, ami a bronzkor előtt, a fémmegmunkálás kora előtt igencsak nagy értéknek számított. Szóval Aiolosz nem egy eldugott kis sziget jókedélyű királya volt, akit még az istenek is kedvelnek, hanem az ókor hatalmas potentátja!

   Volcano szigetén, a helyi hagyományokhoz illően vulkanikus kőzetből emeltek neki szobrot, ami remekül tükrözi a homéroszi hagyomány alapján a király kapcsolatát a szelekkel.



Megjegyzések