Könyvajánló: Ez történt Marathónnál

    Kertész Istvánnal felfedezni az ókort mindig egy varázslatos élmény. Bizalmas stílusban ír, mintha egyenesen hozzád szólna. Izgalmas történetei vannak, remekül meséli el őket, és mindeközben alapos tudása is. Minden könyve tökéletes választás!

   Ebben a hónapban az 'Ez történt Marathónnál' című könyvét szeretném a figyelmetekbe ajánlani. Az alcíme 'A görög-perzsa háborúk'. A debreceni Tóth Könyvkereskedés és Kiadó Kft. gondozásában látott napvilágot, évszámjelzés nélkül, de ha jól emlékszem, valamikor 2005 és 2010 között lehetett. Keménytáblás könyv, fekete-fehér képekkel és jó sok térképpel. A lapok tetején pedig halványszürke görög-mintás szegély van, amitől igen elegáns lesz a könyv.

   És bár a kiadás nem jelzi, de volt ennek egy előzménye is. A képen látható, zöld borítós könyv, ami csak 'A görög-perzsa háborúk' címet viseli, szintén Kertész István írása. Ez a Zrínyi Katonai Kiadónál jelent meg, 1990-ben a 'Hadtörténelem fiataloknak' című sorozatban, szépiaszínű képekkel illusztrálva. A régebbi kiadás sokkal vékonyabb is az újabbnál.

   Igazából a két könyv ugyanaz, de mégsem. Az 1990-es kiadás egy szűkebb változat, kifejezetten a görög-perzsa háborúk eseményeire fókuszál. Az újabb kiadás egy sokkal teljesebb, átfogóbb történet: helyet kap benne a különféle tudományos álláspont, az eltérő 'hivatalos' vélemények, és sokkal élvezetesebbé teszi a helyszín ismertetése. Kertész István alaposan bemutatja a világ talán leghíresebb csatájának színterét – ahogyan ma láthatjuk. Ő maga is bejárta a helyszínt, és el is meséli, milyen volt az Athósz-hegyről nézni az öblöt, ahol a perzsa hajóhad megsemmisült. Mítoszok, legendák, elméletek és teóriák keverednek a múltban és a valóságban, és ettől az egész mozgalmas szerkesztéstől igazán vérpezsdítő lesz az egész könyv, az első sortól az utolsóig.

   Az 1990-es kiadás még egy kicsit 'szigorúbb', nem ennyire szabad szellemű, viszont a teljes háború bemutatása igen alapos, sokat foglakozik a miértekkel, az okokkal, ami miatt tényleg való akár iskolai kiegészítő-olvasmánynak is, hiszen Kertész István TÉNYLEG remekül összefoglalja ezt a sok szálon zajló eseményt.

  Frank Miller 300 című képregénye és a legendás 300 című film után azokat a bizonyos, azóta ikonikussá vált képeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. És ha elolvasod Kertész István könyvét, és elolvasod a képregényt, és megnézed a filmet, ezek szépen illeszkednek egymáshoz, azt is mondhatnám, erősítik egymást. Ami talán hihetetlen egy hiteles történelmi forrásban, az kiválóan helytáll egy filmben, a képregény pedig a minden képzelet tárháza és terepe, természetesen 'kezeli' a csodás eseményeket, a fantáziaszülte lényeket, a mítoszokat és a legbizarrabb szálakat. És bár a 300 kifejezetten Thermopülaira koncentrál, azt hiszem Hérodotosz is szeretné a modern kori újragondolását ennek a legendás háborúnak, mert amiért Hérodotosz szavahihetőségét oly gyakran megkérdőjelezik (/ték), az itt teljesen helytálló. És nem egy csipetnyi legenda teszi a történetet halhatatlanná? Kertész István könyve – bár a cím Marathónra utal – mindkét kiadás, az össze csatát (Marathón, Thermopülai, Szalamisz, Plataia), a görög-perzsa háborúk TELJES történetét végigveszi.

   A két könyv között különbség még az idézett Hérodotosz-szemelvények. Először azt gondoltam, hogy csak simán egy bővített kiadásról van szó, de tévedtem. A mondanivaló, a gondolatvezetés valóban erre utal, de az idézetek nem azonosak, vagyis nem egy az egyben át lettek emelve az új kiadásban, hanem egy kicsit át lett szerkesztve. Az 1990-es kiadás Hérodotosz idézetei Geréb József fordításai, az új kiadásban Muraközy Gyula fordítása szerepel. Végül is örülök, hogy mind a kettőt elolvastam, de ha választhatsz, az újabb kiadást ajánlom, hiszen sokkal több van benne, bátrabb, talán egy kicsit kevésbé didaktikus, ám annál izgalmasabb! Végezetül pedig ha már kiterítetted a Görögország-térképet, hogy a perzsa seregekkel együtt hajózd be a görög világot, Hérodotoszt se felejtsd a polcon, olvasd őt is!

Megjegyzések