Latin szóképek - akantusz


   Az akantusz-levél a korinthoszi oszlopok talán legjellegzetesebb eleme. Az ívesen kanyargó levelek szinte beterítik a teljes oszlopfőt és a természet gazdagságát és legyőzhetetlenségét hirdetik. Már a neve is igen pazar: akantusz. Persze némi pátosszal akHantusznak is lehet ejteni. Az eredeti növény, aki megihlette az oszlopokat, nem más, mint a nem túl fenséges nevű medveköröm. Főként a mediterráneumban honos, örökzöld lágyszárú növény, aki a virága miatt a kertek nagy kedvence is. Persze nem csak az ókori építészeti díszítőelemeken látjuk ezt a jellegzetes levelű növényt, hiszen Magyarországon bizánci minták alapján már az Árpád-kor építészetében is bevetették az akantuszlevelet. Az első esztergomi bazilika, a veszprémi székesegyház oszlopai, a feldebrői altemplom szentélyoszlopának fejezetei is akantuszlevelekkel ékesek. Nem ritkán két sorban, sűrűn elhelyezett, míg a székesfehérvári bazilika falpilléreit felső részükön visszahajló, legyezőszerűen szétálló akantuszlevelek díszítették.

   Az a sommás megállapítás, hogy 'medveköröm', nyilván nem állja meg a helyét egy növényszerető ember szemében, hiszen ennek a cserjefélének több mint 80 faja ismert (ezért medvetalpfűként is olvashatunk róla). Nézzétek el ezt nekem, ez a néhány sor csak egy akantusz-gyorstalpaló. A virágok nyelvén az akantusz a művészet szeretetét jelenti. A keresztény művészetben pedig a halhatatlanság, ritkább esetben a hatalom jelképe.

   A római művészetben például az Ara Pacison is az akantusz fontos szerepével találkozunk. Szinte az összes istenhez köthető, a halhatatlanságot, a felsőbbrendűségüket és az egyetértésüket szimbolizálja (concordia deorum).  Mint gyógynövény inkább Apollo/Aesculapius kultuszához köthető. A halhatatlanság, a feltámadás megtestesítője, és apotropaikus növény, vagyis bajelhárító. A római Forum díszítőművészetében is jelen van az akantusz, itt az ősök tiszteletére és az ősök kultuszára utal.

Megjegyzések