Itt a tavasz, sportolj, mint egy görög!

   Na jó, nem úgy, mint egy mostani görög, hanem mint egy ókori görög! A klasszikus görög szobrokat elnézve biztosan te is eltűnődtél már rajta, hogy a mester vajon valódi modellek alapján dolgozott-e. Sok művészettörténettel foglalkozó könyv le is írja, hogy a görög szobrászat isteni testű alakjai csak a képzelet szüleményei, idealizált álomképek. A nők, istennők persze – a szépséges Aphrodité kivételével – leplekbe vannak csomagolva, ám a férfi testet az antik szobrászat gyakran a maga meztelen valójában mutatja meg. És tényleg annyira idealizáltak ezek a testek?

   Attól tartok, hogy a válasz határozott NEM. Igenis vannak emberek a testkultúrának azon fokán, amit mi, könyvekben élő antisportos emberek el sem tudunk képzelni. Lehet cikizni őket meg kritizálni, de valld be, te is elgondolkodtál már azon, milyen az élet, ha a testedet maga Praxitelész faragta volna ki... Biztos minden más lenne.

   Nos, lassan beköszönt a jó idő, a strandszezon, amikor a lelkes könyvfaló egy komfortos árnyas helyet keres, ahol...tovább olvashatja a könyveit. Most viszont egy kis ókori tornára hívlak benneteket, amolyan ókorbubusoknak valóra, és ha nem is lesz praxitelészi testünk, azért egy kicsit dolgozhatunk rajta!

   A görög sport legfőbb színtere a gümanszion, aminek a töve a gümno- vagyis 'meztelen' szó. Igen, itt minden testét gondozó és fejlesztő résztvevő pucéran gyakorlatozott. Mielőtt sikoltozva elmenekülsz, hadd mondjam el, a nudis sportolásnak megvan az a nagy előnye (és hátránya), hogy minden látszik. A rossz testtartás, a rosszul végzett gyakorlat, a test korlátai, merevsége és hibái – vagyis a sportolás már a megfigyeléssel is hatékonyabbá tehető. Nyilván nekünk, modern utódoknak nem javasolt egy nyilvános kondiparkban nudizni, de az, hogy megfigyelik a mozgásukat, ahogyan kivitelezik az adott gyakorlatot, egészen hatékonyan segíti a test építését, fejlesztését.

   Megjegyzem, a görögök a hölgyeket kizárták a gümnaszinjaikból, csak férfiak (és fiúk) élvezhették a sportolás örömeit. Ám a spártaiak a nőkről sem felejtkeztek el, számukra külön sportolási lehetőséget biztosítottak, versenyeket, hiszen az erős, edzett nő a hétköznapokban is jobban helytáll (és milyen igaz).

   A sportolás legegyszerűbb és legősibb módja a futás. Tök jó, mert annyit futhatsz, amennyit bírsz (na jó, annál azért érdemes egy kicsit többet), és akkor, amikor akarsz. Ha egy futópályán futsz, gondold azt, hogy akár az olümpiai stadionban is lehetnél, mindjárt jobb lesz a kedved. Képzeld el az olajfákat és a versenytársaidat: épp Atalanté fut mögötted!

   Egyre több helyen tűnnek fel a kondiparkok (első ránézésre olyan, mint egy játszótér, ám ha minden mászóka egyforma színű, akkor jó helyen vagy, ez egy felnőtt játszótér, vagyis megérkeztél a kondiparkba), ami egy szintén nagyon jó dolog, hiszen a legegyszerűbb mozgástól a sajátsúlyos profi edzésig mindent lehet ott csinálni. Szóval ha héraklészi erőd van és isteni tested, akkor is fejlesztheted magad a kínzópadokon.

   Ha szégyenlős vagy, de mégis kipróbálnád a kondiparkot, tölts le egy jó kis hangoskönyvet (Iliászt vagy Odüsszeiát, mi mást?!?) és mindjárt bátrabban veted be magad a nyújtó, húzó, emelő, facsaró szerkezetek világába! Természetesen ha kellő lelkesedéssel felvértezve veted be magad a testkultúra világába, oszd meg bátran a többiekkel is az általad ismert ókori költők verseit (recitative), latin memoritereit, énekelj a Carmina Buranából – garantáltan te leszel a legragyogóbb (és legfeltűnőbb) gyöngyszeme a parknak!

   És ha már kondipark, a legjobb dolog (szerintem), amit kevés ember engedhet meg magának otthon – az evezőpad. Nagy kedvencem. Lehunyom a szemem, és meg sem állok Szalamiszig. Néha a Szunion-fokot is megkerülöm és bejárom a görög szigetvilágot. Isteni kikapcsolódás!

   A görögök előszeretettel bokszoltak is: Akhilleusz, Tézeusz és Héraklész sem mondott nemet egy kis erőfitogtató öklözésre. Hát, ha találsz valakit, aki hagyja magát püfölni, ne fogd vissza magad! Sajnos a védtelen zsák püfölését sosem tudtam kellő intenzitással átélni, de sokat magyarázták a fontosságát. Értem én, csak nem érzem. Pedig bokszolni igazán görögös dolog!

   Végezetül ha tényleg rávetted magad egy kis mozgásra, elégedett lehetsz, hiszen mens sana in corpore sano - ép testben ép lélek! (Egész pontosan: Orandum est ut sit mens sana in corpore sano – Iuvenalis.) Nem marad hátra más, mint a jutalom: egy falat feta és egy pohár vörös bor! Mindjárt jobb, nem?

Megjegyzések