Bár a szovjet iskola itt, Magyarországon erősen meghatározta a könyvillusztrátorok, képregényrajzolók és a rajzfilmkészítők látásmódját, May Miturich Homérosz-illusztrációi, sőt, általában a munkássága talán kevéssé ismert ma Magyarországon. Azóta persze sok víz lefolyt a Dunán, Szutyejev már nem útmutató a mesekönyvek világában, de valahogy mégis, olyan anyátlan-apátlan lett a rajzolás azóta...
May Miturich 1925. május 29-én született egy igazi avantgárd művész családba. Apja Pjotr Miturich, anyja pedig Vera Hlebnyikova, a híres orosz költő, Velimir Helbenyikov testvére. May szerint a sorsa a születésétől fogva meg volt pecsétleve, hiszen egy ilyen családban nem is lehetett más, csakis festő.
17 éves volt, amikor kitört a második világháború. A Vörös Hadseregben hatalmas plakátokat festett, morálisan tüzelte a katonákat és a népét. Munkásságáért kitüntetést kapott.
Első munkái 1957-ben jelentek meg, egy kínai népmese-könyvet illusztrált. Későbbi munkásságára is főként a könyvillusztrációk jellemzőek. A keleti kultúrába bele is szerelmesedett, és a hatvanas éveket a Szovjetunió legkeletibb csücskében töltötte, majd a hetvenes években Japánba, Thaiföldre és Indiába látogatott. Lánya, Vera szintén könyveket illusztrál.
Az Odüsszeia-illusztrációi és épp ezért a kelet-szerelem miatt olyan különlegesek: érződik rajtuk egy csipet Ázsia.
Mai Miturich illusztrátor |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése