Óbudai séták - téglaégető kemencék

   Kevés római emlék van Budapesten, amit nem láttam. Az egyik épp a Bécsi úti téglaégető kemencék. Valahogy kimaradt. Pedig olvastam róla többször is, de mindig csak legyintettem, hogy majd. És most valahogy elérkezett a megfelelő pillanat. Új fényképezőgéppel felszerelve, kifejezetten ennek a célpontnak vágtam neki. A legutolsó aquincumi 'útikönyvem' is 2006-os kiadású, finoman szólva nem mai darab. Tehát egyáltalán nem voltam bizonyos, hogy a kemencékből még bármi látogatható maradt!

   A könyv szerint a Bécsi út 120-128 házszám alatt lévő Szilikátipari Kutatóintézet épületét kellett keresni. Azt hiszem ez a műintézmény már megszűnt létezni, több kis iroda, megszűnt iroda vegetálgat még az épületben. Elég leharcolt, mint az ipari telepek általában. Egy nagy, szürke, ormótlan épülettömb, ami első ránézésre nem rendelkezik udvarral. A könyv szerint a rekonstruált kemencék az udvaron vannak. Némi kérdezgetés után fény derült a rejtélyre, vagyis az irodaház udvara/parkolója a 120-as számú telek mellől közelíthető meg, ami viszont egy lakóház. És láss csodát, valóban, a parkoló az irodaház teljes hosszában, a háztömb mögött rejtőzik! Azzal biztattam magam, hogy biztosan emiatt nem kerestem még fel ezt a műemléket...

   Az aquincumi katonaváros délnyugati negyedében, a Hármashatárhegy lábánál helyezkedett el a város ipari negyede, a kr.u.1-4.század végéig terjedő időszakban. Aquincumot 1928 óta gyakorlatilag folyamatosan ássák és kutatják, így ezen a területen is több ipari létesítmény tártak már fel, úgy mint téglaégető-kemencéket, gazdasági épületeket, iszapolómedencéket, téglavetőket, vízvezetéket. A Bécsi úti műhelyben (nyilván ezt a nevet az utókor adta) a kerámiagyártás a kr.u.1.század végén indult meg, a közelben bányászható, kiváló minőségű kiscelli agyag felhasználásával. Ehhez fontos volt még a víz, amit a környező hegyekből vezettek ide, pilléreken futó vízvezetékeken. A 2.századtól fokozatosan átálltak a téglagyártásra, és ez így is maradt egészen a 4.század végéig.

   Az irodaházat a 70-es években építették, ennek alapozásakor kerültek elő a kemencék, amiket a kor szellemének megfelelően megőriztek, és a modern környezetbe illesztve bemutatták. A feltáráskor hét kemencét találtak, ebből kettőt konzerváltak. Maguk a kemencék az irodaházban találhatóak egy lezárt helyiségben, de felülről, vagyis a parkolóból üvegablakon keresztül lehet megnézni őket. Négy kis sátortetős valamit látunk, amolyan játszótér-kinézetű valamit. Az üvege erősen elhasznált, elkoszolódott, gyakorlatilag reménytelen bármit is látni rajtuk keresztül. Ám korábbi lelkes látogatók nem hagyták magukat, mindenáron látni akarták a kemencéket, így az üvegek egy része ki van törve. Így már kényelmes belátás nyílik a magyar régészeti emlékek mintaszerű bemutatóhelyére, vagyis ékes példája annak, hogyan gondozzuk a kulturális kincseinket. Az egész egy romhalmaz, a tartólécek összetörve, megrongálva. Koszos, tele van dobálva szeméttel, senkinek sem fontos. Aquincumnak sem, hiszen ami nem a fizetős romkert területén belül van, azzal nem törődnek. Vigaszul mondom, hogy egy cuki fekete cicamama lakik ott, frissen született ébenfekete kismacskáival. Ő is ott pózol a fotók egyikén!







Megjegyzések