Óbudai séták - rekonstruált temetőrészlet

  A hatvanas-hetvenes évek római kori feltárásai során egy fontos irányelv volt, hogy a feltárt leletet valamilyen formában megmutassák, beépítsék a jelenbe, a kortárs Budapest arculatának szerves része legyen. Valahogy ez akkoriban természetes volt, benne 'élni a történelemben' nem okozott különösebb izgalmat. Aztán sok víz lefolyt a Dunán, és ma már kétségbeesetten keresem ezeket a régi emlékeket, apró leleteket, kis mementókat, amolyan kultúr-morzsákat. Persze java részük ma már siralmas állapotban van, de azért találni néha egészen szép kis emlékhelyeket. Nem egy múzeum, nem egy egész kiállítás, csak egy kis emlékeztető, hogy a városunknak története van.

   Ilyen mini emlékhely a Bécsi úti rekonstruált temetőrészlet is. A pontos cím Bécsi út 96, a volt Műszaki Főiskola épülete, jelenleg Óbudai Egyetem néven fut. Egy hangyányit a felújított és a régi épület között is be lehet lesni, de teljes pompájában bentről látható. Aquincumi vezetőm nem egy mai darab, 2006-os kiadású, így nem voltam benne biztos, hogy a lelet megmaradt. Az Óbudai Egyetem is azóta készült el, bár úgy látom a változások inkább csak a felszínt súrolják, a belsőt nem érintették. Az épületbe be lehet menni, egy kedves, mosolygós portás még oda is kísért az üveggel lezárt kiállítóhelyiséghez.

   Az egész sírkertrészlet csupán egy kicsi szobányi kiállítás, de mégis olyan kellemes hangulatú szeletkéje a múltnak, hogy kész felüdülés meglátogatni. Fentről üvegtető határolja, a napfény bejut, így egészen igazinak tűnik. Vörösre festett fal veszi körül, ami nem tudom, mit akar jelenteni, és nagy szerencsénkre egy üvegfal védi. Ennek köszönhetően vészelte át ez a kis installáció az elmúlt évtizedeket, enélkül már rég az enyészeté lenne ez a római emlék is.

   A katonaváros kiterjedt nyugati temetőjének újabb sírparcellája az akkori Műszaki Főiskola építését megelőzően, 2003-ban került napvilágra. A temetőből 235 hamvasztásos és csontvázas temetkezési helyet tártak fel, a kr.u.2-4.századból. A temető különleges lelete egy kocsis temetkezés: egy lovakkal együtt eltemetett római kocsit is találtak itt! (Javaslom ezt kellene kiállítani.) Ez az eraviszkusz (kelta) őslakosokra jellemző, szerintük ugyanis a halott a túlvilágra szó szerint utazik, méghozzá kocsin. Ez a jelenet gyakran megjelenik a sírköveken, ám csak a felső tízezernek adatott meg, hogy a kedves halottját valóban egy kocsival indíthassa túlvilági útjára.

   Itt, a mini-kiállításon a temető-kultúra esszenciáját láthatjuk. Vagyis egy rekonstruált falszakasz, a temető fala, a kerítése. Mégiscsak sírkert, mint a mai, modern temetők. Kert, ahova elmélkedni és emlékezni tér be az ember. A tetőcserepekkel fedett sír a csontvázas temetkezést mutatja be, a fekete edény a szórthamvas sírt jeleníti meg, és a szarkofág, a legdíszesebb római temetkezési forma. Ez a szarkofág felirat nélküli, vagyis nem tudjuk, hogy ki pihent benne oly sokáig. Az üvegen kívül, a látogatótérben pedig régi fotók láthatók a feltárásról. Sajnos ezek csúnyán megfakultak, alig láthatóak, a pótlásuk, cseréjük pedig...hát, nem valószínű.

   Fontos római emléke Budapestnek, én szombaton néztem meg, akkor is be lehetett menni.


Megjegyzések