Szkamandrosz, a folyó istene

  Emlékeztek még, micsoda csata dúlt a trójai fennsíkon, a Szkamandrosz folyónál? Hát lehet ilyet elfelejteni? A feldühödött Akhilleusz megtámadta a folyót. Hiszen nem egyszerűen folyó, hanem isten is, a folyó istene. Lássuk Szkamandrosz történetét!

Sok fürtös vitézink elhullva hevernek,

A Skamander partját sötét vérök mossa,

Lelkök meg a Hadesz küszöbét tapossa.

(VII. ének, Baksay Sándor fordítása)

  Szkamandrosz Zeusz és Dórisz fia, akit az istenek Xanthosznak hívnak, de az emberek Szkamandrosz néven tisztelik. Trója esetében nem ez első kettős-név, amivel találkozunk, gondoljunk éppen Trója nevére: Ilion, vagy Páriszra, aki Alexander is. A Szkamandrosz folyó is két néven fut: Xanthosz és Szkamandrosz, ezzel a kettős névvel hasítja ketté a trójai síkságot. Az Iliász sorait újra és újra olvasva (direkt nem a Devecseri-féle fordítást választottam, mert van nekünk magyaroknak sok Homérosz-fordítónk, hát szemezgessünk a gazdag kínálatból) valami egészen vad folyamnak képzeltem. Természetesen azonnal rákerestem a neten, hogy milyen lehet ez a legendás folyó! A mai Törökország területén található, Chanakkale tartományban, és ma Karamenderes néven fut. Egészen szelíd, szinte bájos folyam, el sem hinném róla, hogy a trójai háború alatt szinte vér folyt a medrében víz helyett! Ma már turista út is vezet a folyó mellett, bár nincs akkora kultusza, mint amit szerintem megérdemelne egy ilyen legendás folyó-isten. Ő lenne az:





 Ez az Akhilleusszal való összetűzés elég hátborzongató történet. Trója végnapjain Szkamandrosz könyörgött Akhilleusznak, hogy fejezze már be a trójaiak mészárlását, mert a sok tetem megmérgezi a vizét. De mint tudjuk, Akhilleusz nyakas, makacs és önfejű volt, neki aztán igazán senki sem parancsolhatott, még egy folyó-isten sem, vagyis rendületlenül folytatta az öldöklést. Ekkor Szkamandrosz feldühödött, hatalmasra korbácsolta a hullámait, felduzzasztotta a vizét, hogy Akhilleusz fulladjon bele, vagy legalábbis meneküljön el. Akhilleusz dühe azonban az életveszélytől sem csillapodott, ezért az istenektől kért támogatást, hogy ne engedjék meghalni, hanem az őrjöngő folyót bírják jobb belátásra. Több isteni beavatkozás és tanakodás után az istenek végül arra jutottak, hogy Akhilleusznak nem az a sorsa, hogy egy folyóba fulladjon bele, így végül Héphaisztosz beavatkozása oldotta meg a tomboló viadalt. Hogy is történt mindez részletesen? Olvasd el az Iliász huszadik énekét!

  Hektór és Andromakhé fiát, Asztüanaxot is két néven nevezték: az Asztüanax az ismertebb neve, de a trójaiak Szkamandriosznak nevezték. Esetében pedig a névválasztás szintén nem véletlen, hiszen a Szkamandriosz név azt jelenti, hogy a trójai Szkamandrosz folyó legnagyobb ajándéka. Asztüanax nagy jövő előtt állt, nem így, a falhoz loccsanva kellett volna végeznie.

   Apollodórosztól további érdekes részleteket tudunk meg Szkamadroszról. Idaia nimfától született egy Teukrosz nevű fia, aki Trója eljövendő királyainak lett az ősapja. Tehát a Szkamandrosz nem egyszerűen egy folyó, ami épp Trója mellett folyik, hanem az egész város ősatyja, ősapája (amit a törökök balbalnak mondanak: az isteni ősapa, a megistenült atya).

  Továbbá volt két leánya is Szkamandrosznak: Kallirhoé és Sztrümó, aki Laomedón király felesége lett.

Megjegyzések