Tankönyvmustra: Learn Latin

   A méltán híres Peter Jones latin nyelvkönyve kezdők számára. 'Learn Ancient Greek' címmel ógörög gyorstalpaló nyelvkönyvet is írt. A latin 1997-ben jelent meg a Barnes&Noble gondozásában, a könyv több kiadást is megért. Húsz fejezetben vezeti végig az olvasót a latin nyelvtanon. Már a bevezetőben azt ígéri, hogy a könyv végére a használója több Catullus költeményt is el fog tudni olvasni önállóan. Hát nem csábító ajánlat, hogy az ember belevágjon?

   A bevezető után rövid nyelvtörténeti áttekintés, egy kis kiejtési magyarázat következik, és azonnal az első fejezetnél vagyunk, az igeragozásnál. Bőséges angol nyelvű nyelvtani magyarázatok következnek, viszont tényleg elég tömörek, velősek, és humorosak. Feladatok következnek, megoldások azonnal a fejezet végén. Semmiből sem túl sok, így tényleg elég sok anyag van a könyvben, viszont nem lehetetlen végigcsinálni. A második fejezet is igeragozással foglalkozik, főnevekkel csak a harmadik fejezetben találkozunk.

   Nagy előnye, hogy nem halmoz túl sok új ismeretet egymásra, hanem az új nyelvtani jelenséget azonnal be is gyakoroltatja. Egyben ez a hátránya is, hiszen az újabb és újabb megtanult elemek mint különálló egységek tűnnek fel, épp a nyelvtanulás nehézsége lett a könyvből elegánsan kigyepálva: vagyis azt a feszített figyelmet nélkülözi, amikor az ember minden idegszálával kénytelen arra koncentrálni, hogy akár egy ismert szót is el tudjon csípni a szövegben, az idegen nyelv tengerében. Minden fejezetben van egy kis kultúrtörténeti adalék, főleg a Római Birodalom britanniai történéseire kihegyezve. Erősen angolszász beállítottságú könyv, kevés gyakorló feladattal, de erős angollal és néhány nyelvtani leírással és néhány más gyakorlókönyvvel felszerelve akár még működhet is.

   A könyv végén egy kis nyelvtani összefoglalót és egy szószedetet találunk, a szószedet viszont tanulóbarát, a hosszú szótagokat jelöli. Az illusztrációk Benoit Jacques munkái.


Megjegyzések