Minden, amit (nem) akartál tudni a római számokról

    Sok-sok évvel ezelőtt történt, egy gladiátor edzésen. Hogy igazán autentikus legyen a gladiátor-életérzés, latinul használtak néhány vezényszót, és latinul számoltak (például az erőnléti gyakorlatok esetében a fekvőtámaszokat). Egy "átlagos" gladiátor általában tízig tudott elszámolni. Ha több gyakorlatot végeztek, akkor előről kezdték a számolást. A nagy öregek tovább is tudták. Legalább ötvenig. És amikor a számolásnál elérkeztünk az öthöz (quinque) és a lelkes tiro (tanuló gladiátor) dühödt fújtatással elkiáltotta magát, hogy "csinkve" azt hittem bepisilek a nevetéstől. Jogosan megharagudtak rám, de ez van. És sosem tudtam úgy vívni, mozogni, harcolni, mint ők. Bár ki tudtam mondani, hogy "kvinkve". Erről a régi kedves történetről jutott eszembe, hogy ideje számba venni, hogy is állunk a római számokkal.

   Bár hivatalosan 1844-ig uralkodott a latin Magyaroszágon, mostanra valahogy csúnyán kikopott a köztudatban. A suliban a római számok írását gyakran elintézik egy "kis érdekesség" címszóval, velük számolni pedig "roppant nehéz". Ezt nem tudom megítélni, maga a számokkal minden formában hadilábon állok, nem nevezhetém őket bizalmas barátaimnak (értsd: összeadni sem tudok fejben). Pedig a számok világa hihetetlenül izgalmas dolog, mindig csodáltam azokat, akik el tudnak merülni ebben a számomra ismeretlen világban. 


   Sok latin tankönyvben sem találtam olyan igazán bőséges számos-fejezeteket. Mintha egy kicsit tartanánk tőle, nem? Régi latin tankönyvekből gyűjtöttem össze az anyagot, hogy mi mindent érdemes tudni a római számokról. Mert bár nehéz vele számolni, de azért mégiscsak használták őket. Az épületek falán pedig a díszes építési feliraton az építés évszámát gyakran római számokkal látjuk, olvassuk. Meg különben is, láttam, nagyon menő dolog a születési évszámodat magadra tetováltatni római számokkal. Az meg tök ciki, ha nem tudod meg, hogy az illető mikor is született, ha már ennyire fontosak tartotta, hogy kiírja magára...

   Szóval a tudnivalók a római számokról, a számok nevei és egyéb érdekességek gyűjteménye lakozik a Kacagó meghajtóján, pdf formátumban lehet letölteni:


Megjegyzések