Az ókori Egyiptomban a macskák igencsak köztiszteletben álló lények voltak. Azt is mondhatnám, hogy a végletekig majmolták ezeket az elkényeztetett bolhazsákokat, de ez nem lenne túl őszinte kijelentés tőlem, lévén magam is nagy tisztelője vagyok a macskaféléknek. Szóval "már az egyiptomiak is" imádták a macsekokat, aminek a fennmaradt macska-ábrázolásokon, Bastet istennő kultuszán túl ékes bizonyítéka a számtalan macska-múmia. Gyerekkoromban meg voltam érte őrülve, hogy a Szépművészeti Múzeumban megnézhessem az egyiptomi kiállítást, mert azt a fülest kaptam, hogy ott bizony vannak macska múmiák. Végigszánkáztam az összes termen, mindent magam mögött hagyva vágtattam a múmiákhoz, és igen! ott várt rám életem első macska-múmiája. Kicsit poros volt és igencsak leharcoltnak tűnt, de végtelen elégedettséggel töltött el, hogy igenis vannak felnőttek, akik nem szégyellik kimutatni a rajongásukat a macskák iránt. Valahogy így kezdődött...
Ez a fantasztikus darab akkor persze nem volt ott, jóval később találkoztam vele. Ez kérem egy macska szarkofágja. Egy bebalzsamozott macsek tiszteletére faragott sírláda, amely romlatlanul őrzi meg a testét és a nevét az idők végéig. Azért érzitek a dolog súlyát, remélem!
Ez a macska sem volt ám akárki. Thotmesz herceg Ta-mit, egy cica-leányzó volt. Sírján felirat is maradt, amiből megtudjuk, hogy Thotmesz a hatalom várományosa volt, tehát ha a gazdájával együtt megérték volna a hatalomra kerülést, akkor ez a cica lett volt a... alsó és felső Egyiptom cicahercegnője? Vagy a first-cat? Bárhogyan is, nem holmi mumifikáló-tanfolyam résztvevője volt Ta-mit, hanem egy nagyon is fontos macsek, a Birodalom első számú nyávogója!
Őfelsége szarkofágja a Kairói Múzeumban látogatható.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése