Azok a csodálatos mozaikok

    Ha elmész egy múzeumba, a mozaikokat a teljes pompájukban csodálhatod meg. Vagyis üvegpadló védelme alatt, vagy vitrinben, esetleg a falra akasztva. Tehát minden olyan szituációban találkozunk a mozaikokkal, ahogyan az eredeti szerepük szerint sosem voltak! Még az üvegpadlóval védett mozaikokra sem szoktak bútorokat tenni, hiszen a mozaik nekünk már önmagában műkincs. Érthető, hogy az állagóvás miatt vigyázni kell rá, de azért nagyon izgalmas dolog látni, hogyan is festhetett valójában egy római otthon, egy valódi mozaikpadlóval!

   Kedvenc témáim az állatok: az állatokat ábrázoló mozaikok pedig különösen kedvesek a szívemnek. Ezt a vadászó oroszlánt ábrázoló mozaikot is sokáig csak profi fotósok által fotózva láttam, a környezetéből kiragadva. Persze ez jó dolog, hiszen el lehet merülni a részletekben, a gondosan kidolgozott vércseppekben, amik a leharapott bikafejből csepegnek ki. Az oroszlán inkább egy kicsit elégedetlennek tűnik, talán komolyabb harcot várt. Íme a mozaik:


  Nagyon alaposan kidolgozott az oroszlán: a bajusz, a fintorogva összehúzott orra, a körmei, a halott bika üveges tekintete - igazi mestermű. A mozaik Epheszoszban került elő, ami Asia Minor provinciához tartozott, ma Törökország területén található, Efes néven. A törökök nagy tisztelői a macskáknak, nagyjából mint az egyiptomiak. És mivel az oroszlán is macska, csak egy kicsit nagyobbacska, különösen kedves a következő kép:


  És amitől tényleg nagyot dobbant a szívem: a mozaik az eredeti helyén! Még a felmenő falak is megvannak, látszik rajtuk a festés. Így azért teljesen más benyomást kelt a mozaik! Azért azon el szoktam gondolkodni, hogy mire gondolhatott az előkelő ház tehetős tulajdonosa, hogy egy levágott bikafejjel gondolt szemezni éveken keresztül a szobájában...vagy lehet épp a halott üveges tekintetét kerülendő egy bútort húzott a kép azon részére? Vagy lévén tehetős ember, megengedhetett magának egy Egyiptomból kicsempészett mini macska-istent és az ókori macsek épp ott szeretett pihenni? 😏



Megjegyzések