Magyarország római mozaikjai bélyegeken

   Nagy rajongója vagyok a bélyegeknek. Miniatűr kultúra és történelem: minden apró műalkotás elindít valamit. A Magyar Posta egyszer valamikor régen kiadott egy bélyegsorozatot a pannoniai mozaikok néhány becses darabjáról. A magyar történelem mindig is elég...hmm...mozgalmas volt, tehát  sajnos ennek köszönhetően a régészeti leletek is igencsak töredékesek. Itt nem szoktak hatalmas, egybefüggő mozaikszőnyegeket kiásni vagy teljes felmenő falakat színes festményekkel. Régészeink apró darabokból dolgoznak, és ezért nagy öröm és büszkeség, ha kis hazánkban előkerül egy szép darab római mozaik, ahol a figura, minta egyben kivehető. Ezeket a pompás darabokat festették meg bélyegekre, ami nagyon kedves a szívemnek, mert a színek így még intenzívebbek, a mozaikok még élettel telibbek. És amikor a bélyegeket nézed, nem kell arra gondolni, hogy ezek csak töredékek. Ebben a mini tökéletességükben benne van a teljesség ígérete. De lássuk ezeket a mozaikokat!


   Az első a puttó, kezében egy szőlőfürttel. Valójában a párduc párja, de két bélyegen jelennek meg. Egy mozaikon vannak, egymással szemben helyezkednek el. A puttó a szőlőfürttel a lépő párducot kínálja. Ez az első ránézésre egy kicsit bizarr jelenet amúgy teljesen rendben van, hiszen fölöttük a részeg Bacchust támogatják, vagyis ez egy Bacchikus jelenet sok borral és önfeledtséggel. A szépséges mozaikpadló a Hercules villából került elő, ami ma Budapesten a Meggyfa utcában található mini-múzeumban meg is tekinthető. Illetve néhanapján megtekinthető, mert a mozaik maga egy védőépület alatt található, a múzeum pedig az Aquincumi Múzeumhoz tartozik, így néha kampányszerűen megnyitják, de nincs folyamatos nyitva tartása, mint amúgy egy múzeumnak gondolnánk. Egy fantasztikus villa maradványai, a kor (hatvanas évek) kihívásainak megfelelő védőépületekkel, ami ma már valljuk be igazi retró hangulatot kelt, de akkor is, nekem egy nagyon kedves múzeum, főleg a kincsei miatt!

Szintén a Meggyfa utcai Hercules villából került elő ez a mozaik is:

   A mozaik jelenleg az Aquincumi Múzeum főépületében van kiállítva, de a Hercules villa a mozaik lelőhelye. A jelenet Herculest, Déianeirát és Nesszosz kentaurt ábrázolja. Hercules feleségül vette a bájos ifjú Déianeirát, és a hazafele tartó úton át kellett kelniük az Euénosz folyón. Nesszosz kentaur felajánlotta a segítségét, hogy a hátán átviszi a lányt (lévén kentaur, csak a felső teste volt emberi, a többi része lóból volt). Persze útközben történt egy s más, inzultálta a fiatalasszonyt, vagy Déianeira szerette volna, ha inzultálják, ám ez mégsem történt meg, ezért patáliázott - ki tudja? Valószínűleg Nesszosz a hunyó, lévén kentaur, az ilyen lények legendásan nem fértek a gatyájukba, vagyis feltételezzük, hogy mégiscsak Nesszosz kezdett ki Déianeirával. Hercules közbelépett, egészen pontosan közbelőtt: ugyanis lenyilazta a nyughatatlan kentaurt. Annak kiömlő vére természetesen további bonyodalmak forrása lett, mi több, Hercules veszte. A mozaik alatt padlófűtés volt, ez igencsak megrongálódott, viszont a mozaik eredeti helyén egy képet helyeztek el, hogy azért na, mégiscsak itt volt.
   A kék színű delfines mozaik egy kicsit megtévesztő, mert a mozaik maga nem kék, hanem fekete-fehér. A Hajógyári szigeten valaha álló helytartói palotát díszítette, amit a feltárás után visszatemettek, így egy incifinci darabja sem látogatható. Viszont a mozaik átkerült az Aquincumi Múzeum főépületébe és így fest:
    A bélyegsorozat utolsó darabja, a kismadár pedig Balácáról származik. Balácán római villagazdaság működött, mozaikpadlókkal gazdagon díszített helyiségekkel. A balácai római múzeum igazán szépséges, megér egy látogatást. A madár motívum egy mozaik medallionja, vagyis a közepe. A kiállításon a mozaik a geometrikus mintázattal együtt látható, és lenyűgöző látvány! A bélyeg ugyan csak a madárra koncentrál, de a részletek mindig izgalmasak.
 

   Mire jók tehát a bélyegek? Azon kívül, hogy egy letűnt világ kedves emlékei, egy-egy izgalmas történetre hívják fel a figyelmet.

Megjegyzések