Ismét a kalendáriumok varázslatos világába hívlak benneteket! Nekünk a kalendárium már olyan régies szó, valójában csak naptárt értünk alatta. Talán a maiakhoz hasonló határidőnaplót, amibe bele lehet írni a fontos eseményeket, dolgokat, amiket nem akarunk elfelejteni. Sőt, az eldigitalizálódott világban talán már alig akad ember, akinek van valódi, kézzel fogható határidőnaplója. Szóval erősen eltávolodtunk a kalendáriumok világától!
A kalendáriumban bár voltak oldalak üresen hagyva, ahova az ember bejegyezhette a saját dolgait, de maga a kalendárium egy teljesen más szemléletű dolog volt. Amolyan kis útikalauz a végzethez, a Fátum titkos ösvényeihez. A kalendárium a világ rejtett összefüggéseit mutatta meg, ma már azt mondhatnánk, hogy ezoterikus szemlélettel. Vagyis a naptár az égitestek mozgását, állását, az univerzum titkos üzenetét az oktalan ember számára. Egy útmutató,hogy mikor lehet eret vágni, köpölyözni, satöbbi. Ma már csupa elfelejtett dolog.
Az ember és a természet kapcsolata olyan egyértelműen van jelen ezekben a régi kalendáriumokban. Ma már ezek csak üres futamok, újhullámos és ökotudatos frázisok, de abban a korban, amikor a kalendáriumok készültek, ezek valódi dolgok voltak. A legkedvesebb részek számomra a hónapok illusztrált kezdőlapjai. Mindegyik valami különlegeset, ugyanakkor teljesen tipikus képet mutat: valamit, ami jellemző az évszakra, ami teljesen természetes, szokványos volt. Életképek a régi világból, hogyan éltek akkor az emberek. Ma már ezek az illusztrációk ritka kincsek: egy letűnt világba vezetnek vissza.
Ezt a kalendáriumot 1648-ban nyomtatták Bécsben, német eredeti után készült. Vagyis a hónapok nevei latinul szerepelnek, de a kalendárium szövege magyar. Ilyen kincsekért itt érdemes kutakodni:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése