Kalendárium 1650-ből

   A Kalendárium a régi ember nagy kincse volt, a fontos tudnivalók tárháza. Még én is emlékszem, nagymamám milyen akkurátusan tanulmányozta az évente megjelenő Kincses Kalendáriumot. Persze ezek is az idők során sokat veszítettek az értékükből. A hungaricana adatbázisban a régi könyveket lehet digitalizált formában végiglapozni, igazi kincsesbánya a könyvek szerelmeseinek! Így találtam a kalendáriumokat is, amelyek részletes útmutatást adnak az év minden napjára, hogy mikor érdemes köpölyözni, piócázni, és egyik-másik kiadás hosszú oldalakon taglalja a helyes vércsapolási eljárást. Pontos holdfázisok, asztrológiai jelzések. Első ránézésre olyan, mint egy okkult kézikönyv. Aztán persze kiismeri magát a természettől elrugaszkodott ember is, de első pillantásra tényleg olyan, mint egy alkimista kirándulás a magyar múltba.

   A Kalendáriumot 1650-ben nyomtatták Bécsben (Joannes Jacobus Kürner), vörös-fekete nyomással készült. A címe: "Magyar kalendarivm az béczj prospectussa szerent Christus Vrunk születése utan az MDCL. esztendöre rendeltetet Vitvs Püchler mathematicus, romai czásár és apost. pub. notariusa altal"

   A legszebbek mégis a kalendáriumok fametszet illusztrációi: minden hónapot egy jellegzetes ábrával díszítettek. És a hónap neve pirossal van nyomtatva, tényleg nagyon szép könyvek. A napok taglalása után minden hónapnál van egy-két üres lap, ahová a tulajdonosa a saját bejegyzéseit írhatja. A könyvtár digitális példányában is egy személyes történetet olvashatunk végig! Bár a hónapok neve latinul szerepel, általában a névnapok is, de a szövegek nagy része magyarul van. Nem, nem lövöm le a poént, fedezd fel magad ezt az izgalmas világot:

www.rmk.hungaricana.hu 












Megjegyzések