Csatornázási emlékek az ókori Pannoniában

   Pannónia provincia a Római Birodalom középső részén a Duna és a Száva folyók között, a mai Dunántúlon terült el. A területet Krisztus születése körüli időben, huszonkettedik provinciaként csatolták a Birodalomhoz. Korábban itt kelták, később illírek éltek. A római kor városait jó minőségű belső úthálózat kötötte össze. A nagy birodalmi közutak elsősorban Rómát kötötték össze a tartományi székvárosokkal, a létfontosságú fontosabb csomópontokkal, kikötőkkel. A kiindulási pont (a 0. km) az Augustus császár által a Forum Romanumon elhelyezett milliarium aureum (arany mérföldkő) volt.

  A Római birodalom és egyben Pannónia északi határául (limes) szolgáló Duna mentén haladt a Birodalom Ny-K irányú főútja. Jelentős volt az É-D irányú felvonulási út is, mely az Adriai-tenger északi kikötővárosát, Aquileát kötötte össze a Duna menti Carnuntummal (14) - e Száva mentén hosszan haladó, borostyánút néven ismert főútvonal egy rövid szakaszát az egykori Savaria (Szombathely) területén sikerült feltárni és a nagyközönség számára is láthatóvá tenni.

  A borostyánút mentén indult meg az akkori városiasodás. Az I. században alakultak ki a piachelyek, a katonai táboroktól független kereskedelmi települések, mint pl. Emona (Ljubljana), a Kr. u. 43-ban alapított Savaria (Szombathely), Scarbantia (Sopron) stb. A telepített városok előre elkészített várostervek alapján épültek. Ebben alapvetően benne szerepelt a vízellátás, csatornázás, sőt a köztisztaságra való tekintettel a szemét elhelyezése is, bár ez utóbbi kérdésben nem mindig kellő sikerrel. A területen táborozó három, egyenként 6000 katonát magában foglaló légió is részt vett a vezetékek megvédésében, építésében és fenntartásában.

Csapadékvíz-összefolyó, Aquincum

  A pannóniai limes (határvonal) mentén valamennyi katonai tábor köz- művesítve volt. A magyarországi feltárások ugyanakkor azt is bizonyították, hogy a római kor városai közül a legfejlettebb vízellátással és csatornázással Aquincum (Óbuda) és Savaria (Szombathely) rendelkezett. Az ásatások előrehaladtával egyre jobban megismerhetővé vált a többi város is, mint Brigetio (Ószőny), Gorsium (Tác), Scarbantia (Sopron), Sopianae (Pécs) korabeli kiépített közműrendszere.

  A pannóniai vízbeszerzés és -elosztás tipikus műszaki megoldásai (vízbeszerzés, vezetéknyomvonal, terepkialakítások) elsősorban Savaria, Scarbantia, Aquincum, Brigetio feltárásai alapján váltak ismertté. A vízgyűjtő és szennyvízelvezető csatornák fellelése és kialakítási rendszere jóformán csak Savariához, Gorsiumhoz és Aquincumhoz köthető.

Házon belüli csatorna, Aquincum

  A nagyobb pannóniai városokat - mint az az ábrán már látható volt - a Kr. u. 2-3. századtól kezdve csatornázták. A szennyvíz tisztításáról természetesen még sehol nem lehet beszélni. Az elvezetés gyakorlatilag - ahol volt, szükség szerint a városfalon keresztül - a városon kívül valamilyen vízfolyásba történt, vagy a csatorna közvetlenül a várost átszelő folyóba torkollott. Aquincuminak mind a katonai, mind a polgárvárosi részében a szenny- és csapadékvízelvezető csatornákat teljes egészében feltárták. Az - általában egyesített rendszerű csatornákat - részben térszín alatt, helyenként 1,5-2,0 m mélyen, csiszolt falazott kőből, lapokkal lefedetten készítették. A felszínhez közeliek részben nyitott folyókák voltak, részben pedig a járófelülethez igazodva kőlapokkal zárták le őket. A felszíni víz bevezetéséhez faragott víznyelőket iktattak be. A kiépítés idejére (211) vonatkozóan a felhasznált téglákon lévő bélyegzés ad útmutatást. A lakóházak mellékhelységeiben a „latrinákat” vízöblítéssel látták el, s a város egyes helyein ugyancsak vízöblítéses, nyilvános illemhelyeket alakítottak ki.

Csatornatisztító nyílás, Aquincum

  A város tisztaságáért az aedilisek feleltek. A nagyvárosokban a kutak folyóvizével az utcákat naponta többször lemosták, a mosóvizet pedig a csatornák nyelték el. Pannónia sok városa azonban nem volt csatornázva, így ennek a köztisztasági rendszabálynak nem is tudott megfelelni. Már ebben az időben kialakult, hogy a csatornák megvalósítására pénzügyi és műszaki okok miatt csak jóval később kerülhetett sor. Hasonló példával szolgál Rómában a már említett első csatorna, a Cloaca Maxima késedelmes megvalósítása. 

  Pannóniában - a birodalom régebbi tartományaihoz képest egy századdal később - a 3. században változott meg a lakosság életmódja, s vált általánossá a lakóházakba történő vízbekötés. A korábbi luxuséletmód ez időre közegészségügyi kérdéssé módosult. A magáncélú vízhasználók részére (koncesszió jelleggel) bevezették a „vízbérlők” által beszedett díjakat, amit a hatóság a kutak és a hálózat védelmére, fenntartására fordított. Minden bizonnyal ebben a szennyvízelvezetés is benne foglaltatott. A vezetékek védelmét (tutela ductuum), karbantartását egyébként törvény szabályozta. A közműveket általában a helyi önkormányzatok építtették, azonban nem számított ritkaságnak, hogy a gazdagok saját akaratukból maguk építtettek, vagy - virilis (nagy adófizetői) pozíciójuk megerősítésére, esetleg valamilyen rang elnyerése céljából - hozzájárultak a víz- vagy csatornarendszer létesítéséhez.

  A mintegy öt évszázados római uralom Pannónia tartományban Kr. után 548-ban ért véget, amikor a longobárdok kaparintották meg a területet. A virágzó Aquincum lassan elnéptelenedett, díszeit, épületeit évezredes por lepte be.

csapadékvízvályú

  A Római Birodalom térvesztése után Pannóniában mind a víz-, mind a szennyvízelvezetés területén hanyatlás következett be. A római kor műszaki vívmányai az idők folyamán az enyészet martalékává váltak. Létezésükről feljegyzésekből és az ásatások során előkerült emlékekből lehet csupán képet alkotni, ugyanakkor egy főhajtással elismerni a kor technikai színvonalát, nagyszerű alkotóinak kiváló munkáját.

Villa belső udvara alatt átvezetett csatorna, Aquincum

Ez a könyv Juhász Endre: A csatornázás története (MAVÍZ, Budapest, 2008) című könyvéből származik (a könyv elérhető a hungaricana.hu digitális adatbázisban.



Megjegyzések