Theodosius császár és Hévíz

 

  Pannonia Provinciának kalandos története van. Eredetileg a rómaiak nem is tudták, hogy a Duna itt, kis hazánk területén vesz egy éles kanyart. Aztán ahogyan kiismerék a helyi lakosokat, rájöttek, hogy a legjobban úgy tudják Itália biztonságát garantálni, ha létrehozzák Pannonia Provinciát. Eredetileg katonai céllal jött létre tehát a tartomány, de a nyugati rész kellemes, mediterrán jellegű éghajlatát hamar megkedvelték az itáliaiak is. A limes, a Duna vonala a katonai események egyik fő színtere lett, ám a határtól beljebb eső részek, a biztonságos, kellemes környezet nagyon is kedvére volt a civil lakosságnak. Úgy mint a Balaton vidéke, ami ma is megdobogtatja az ember szívét a lankás hegyeivel és a végtelen zöld vizével.

   A rómaiak is szerették a Balatont, bár ők még úgy hívták, hogy Lacus Pelso. Ezt a Seuso-kincs egyik arannyal díszített eztüsttálán olvashatjuk. Villagazdaságok kerültek elő a Balaton környékéről, és Hévíz is ismert volt már a római korban is a gyógyvizéről. A tó gyógyító erejének legendáját Theodosius császár története alapozta meg, bár azóta a tudományos vizsgálatok is bebizonyították a hévizi víz jótékony hatását.

   Szóval a legenda. Theodosius császár, akkor még Flavius Theodosius néven cseperedett, igencsak beteges gyerek volt, ha minden igaz, paralízisben szenvedett. Ám volt egy keresztény hitű dajkája, aki minden nap imádkozott a kisfiú felgyógyulásáért. Szűz Mária pedig meghallgatta az imádságokat, és ő fakaszotta a gyógyító hévizi forrást, amiben a kis Theodosius megmártózott, és azon nyomban meg is gyógyult. Így válhatott a Római Birodalom egyik legnagyobb hatású császárává. A keresztény hit elkötelezett védelmezője lett, 380-ban megtiltotta a keresztények további üldözést és a birodalom fő vallásává tette meg. Az időközben eretnekké avanzsálódott ariánusokat viszont üldözte és leszámolt az ellenségeivel. 374-378-ban pedig a Duna vonalánál elsöprő vereséget mért a Birodalomba betörni szándékozó barbár seregekre.

   Hévíz városában a gyermek Theodosius és a keresztény dajka szobrát örökítették meg, emlékeztetőül nem csak a legendára, hanem Hévíz gazdag római örökségére. Itt tártak fel egy gazdag római villát, aminek a romjait a romkertben körül is járhatjuk, és Egregyben (Hévíz egyik városrésze) pedig megnézhetjük a római katona sírját, aki talán nem is katona volt, de ne vegyük el tőle a dicsőséget!

 


Megjegyzések