Hévíz rengeteg felfedezni valót tartogat az oda látogatóknak. Nem csak a pompás fürdője a vonzó, hanem a gazdag római emlékei is. Tehát mint a letűnt korok megrögzött rajongóinak, kötelező utunk van Hévízre! És egyébként a lazító fürdő után egy kis borozást is érdemes beleszorítani, hiszen az egyik legjobb borvidék.
A római katona sírja igen izgalmas lelet, hiszen lehet nem is katona volt az illető. 1925-ben bukkant elő a csontváz, szántás közben. A leleteket (mármint a csontvázat és a sírmellékleteket) beszállították a Balatoni Múzeumba. Ám a második világháború bombázásai ezt a területet sem kímélték, így a mellékletek javarészt elpusztultak, de a csontváz megmaradt. Így a római férfit (ez biztos) vissza tudták temetni a szépen felújított téglával kirakott sírjába, és mind a mai napig látogatható.
Mik voltak azok a mellékletek? Jobb vállán egy fibula (ruhakapcsoló tű, olyasmi, mint a mai biztosítótűk) volt, derekán egy öv, aminek a bronz csatja maradt meg, a bőr része megsemmisült, egy kés, néhány üvegedény töredéke és és kicsi bronzérme. Az érmeleletek a régészek kedvencei, hiszen segítségükkel tudják datálni a leleteket. Ez a bronzpénz II. Constantinus idejéből való (340 - 361).
A sír Hévíz Egregy nevű városrészében található, valószínűleg egy kiterjedtebb temető része, tehát nem egy különálló sír, de az még egyenlőre nem került feltárásra. Véletlenszerűen több lelet is előkerült a környékről, ami azt erősíti meg, hogy a 4. században élhetett az emberünk. A megtalálás után szinte azonnal szárnyra kapott a szóbeszéd, hogy a megtalált római férfia katona volt, a hadi kitüntetéseivel és természetesen gazdag aranykinccsel temették el. Ez nem igazolódott ugyan be, de senki sem vitatta el tőle a katonai rangot, így ma is a 'római katona sírja'-ként él a hévíziek köztudatában.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése