"A levegőre, amit belélegzek, a vízre, amit iszom, nem tűrök el semmilyen ellenvetést azzal szemben, amit mondandó vagyok!" |
„Ha a bölcs mérget ad, igyad meg nyugodtan, ha a bolond az élet italát nyújtja, öntsd ki.” |
Szamosz szigete, Pitagorasz szülőhazája |
Szegény Piagorasz a matematika órák réme lett, egy kiadós középiskola után az ember hátán futkos a hideg, ha meghallja a nevét. A magam részéről gyűlöltem a matekot, talán épp azért, mert nem értettem, csak bebifláztam, mint egy kis ökör, és felszólításra visszaböfögtem. Bocsánat a rút hasonlatért, de hát így történt. Húsz évvel az érettségi után is rémálmaimban az iskolapadban ülök és várom a matekot. Szóval Pitagorasz sokaknak elsőre nem a preszókratikus filozófiát jelenti, hanem a gyötrelmes matekórákat. Ám ha már sieresen túlélted a középsulit (ha meg még nem, akkor kitartás, minden rámélomnak vége szakad egyszer!), lássuk, mit tartogat még számunkra a filozófus-matematikus!
Pitagorasz szerette a számokat, látott bennük valamit, amit sajnos én képtelen vagyok felfogni, értelmezni, és talán nem is tudom a kellő lelkesedéssel átadni, de ne hallgassatok rá, Pitagorasz egy izgalmas ember! Szóval, a számokat annyira szerette, hogy egyenesen azt vallotta, hogy mindent le lehet írni velük, sőt a világmindenség is számokból áll. A zene is kifejezhető számokkal és a számoknak is van dallamuk. Fanatikus követői a pütagóreusok, akik már életében szentként tisztelték a mestert. Nagy hatással volt a preszókratikus filozófiára, járt Egyiptomban is, ahol a legkülönfélébb titkos misztériumokba nyert beavatást, majd visszatért Szamosz szigetére és megalapította az iskoláját.
Hitt a lélekvándorlásban és az újjászületésben, bár szerinte az ember akár ‘alacsonyabb rendű’ élőlényként is újjászülethet: vagyis megtörténhet az, hogy aki gyűlöli életében a macskákat, egérként születik újjá. Szóval csak óvatosan, kit utálsz! Természetesen a mester a saját előző életeire is vissza tudott emlékezni, amit nem is átallt megosztani a tanítványaival.
És még vegetáriánus is volt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése