Comenius (csehül Jan Amos Komenský) 1592. március 28. született Nivincében és Amszterdamban halt meg, 1670. november 15-én. Neve talán mindenkinek ismerős, hiszen a cseh pedagógusról itt Magyarországon is könyvtárat, felsőoktatási programot és iskolát is elneveztek. Talán ő a leghíresebb pedagógus, az ő nevéhez köthető a modern oktatás Johannes Amos Comenius néven is találkozhatsz vele.
Ha minden igaz, apai ágon magyar származású, ám erről azért még folynak a viták. Vallási meggyőződését tekintve a Morva testvérek kötelékében huszita eszméket vall, idealista, álmodozó és élete végéig töretlen hittel a világ jobbításán dolgozik. Ám a huszitizmus akkoriban finoman szólva nem tartozott a győztes oldalhoz. Viszont 1650-ben Magyarországra érkezett, az oktatásáról méltán híres Sárospatakra és 1654-ig itt tanít. Itt írta meg két híres és nagyon fontos könyvét: a „Schola Ludus”-t (Az iskola mint játékszín) és az „Orbis sensualium Pictus"-t (A látható világ képekben).
Az Orbis Pictus számtalan kiadást megélt, először 1658-ban jelent meg Nürnbergben. Képekkel illusztrált tankönyv a kisiskolásoknak, bevezető a latin nyelvhez. Kedvcsinálónak is nevezném, hiszen az ember tényleg kedvet kap a nyelvtanuláshoz még ma is. Bocsánat, ha az Orbis Pictusról van szó, mindig izgatott leszek és csapongnak a gondolataim. Hihetetlen könyv. És nem csak a latin miatt, hanem a gondolatvilága, az értékrendje, a leképezett világ egy eszmei szelete, és a nekem olyan kedves magyar nyelv egy szép emléke. Könyvtárnyi anyag szól a könyvről, mégis megpróbálom csak a leglényegesebb vonásait kiemelni. Igazából ez az a könyv, amit fel kell fedezni, és csak azután elolvasni, hogy ki mit írt róla.
A régi, természetes módszert vetette be az oktatásban: nézz, láss és tapasztalj. A gyerekek számára ismert, látható dolgokat mutatja be, és igen érdekes fejezetben foglalkozik a szellemi kérdésekkel is, mint vallás, hit. A képek mellett szövegek, több nyelven. Az inger minél több csatornán érkezik, annál hatékonyabban marad meg. Mostanság újra kezdjük felfedezni ezt a módszert, de lássuk be, már a 17. században is használták. Sőt. Az ókorban is, de az egy másik téma (már megint csapongok). A könyv rengeteg változatban jelent meg, hiszen hatalmas sikert aratott (és mind a mai napig nagy kedvenc). A latin a 'fix' nyelv, emellett magyarul, németül, angolul is megjelent, különféle nyelvi kombinációkban. Digitalizált változatban több könyvtár is hozzáférhetővé tette a maga példányait, így a szenvedélyes gyűjtők ezeket is össze tudják szedni. Az 1708-as magyar kiadás érdekessége a magyar nyelv: izgalmas nyelvtörténeti emlékünk mind a szókincset tekintve, mind a nyelvhasználatot illetően. Itt a linken bele is lapozhatsz a magyar-német-latin nyelvű kiadás digitalizált változatába!
Végül Comenius gondolatával zárnám a bejegyzést:
"Szükséges, hogy a megismerés mindig az érzékszervekből induljon ki (semmi sincs ugyanis az értelemben, ami nem volt meg előbb az érzékekben). Mi más ez, mint az, hogy a tanítás ne a dolgok szóbeli elbeszélésével vegye kezdetét, hanem a reális megfigyeléssel. És végül miután megmutattuk a dolgot, jöhet a bővebb magyarázat." (Nagy oktatástan)
És legvégül lássuk Comenius emlékét bélyegeken (mert ám a bélyegeket is nagyon szeretem)! A gyűjtemény különlegessége a Csehszlovák bélyegek. Olyanok, mint a soha fel nem adott képeslapok egy letűnt világból. Múlt a múltban, egy tekervényes történet, mint az Orbis Pictus kiadások felfedezése az évszázadok sodrában!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése