Filofitnessz Musonius Rufusszal - Hatodik nap

 „Az sem helyes, ha valaki nem tapasztalja meg a hideget és hőséget: muszáj télen borzongnunk egy kicsit, nyáron meg ki kell tennünk magukat a nap hevének, nem szabad az árnyékban hűsölnünk. Egyetlen khitónt viselni különb dolog, mint kettőt, és a khitón viseleténél is különb dolog, ha valaki nem hord ilyet, csupán köpenyt.”

    Musonius Rufus akkor még nem is tudhatta, milyen fontos dolgot üzen ezzel a gondolattal nekünk, kései utódoknak. Az időjárás egyre szélsőségesebb lesz, a hozzá való alkalmazkodás pedig szó szerint létkérdés. Középkorúként már érzékelem az életemben a változást, ez azért elég félelmetes dolog…

    Nyáron meleg van, télen meg hideg. Ősi bölcsesség, hogy meg kell tanulni alkalmazkodni hozzá. És az alkalmazkodás nem ott kezdődik, hogy egész nap ülünk a légkondiban. Igen, nyáron ki kell menni a melegbe. Ez nem azt jelenti, hogy mindenáron aszalódj kint a tűző napon amíg el nem ájulsz, hanem egy tudatos felkészülést, miszerint az első tavaszi napsütésben már több időt töltesz a szabadban, hogy érjen a nap, és hozzászoktasd a szervezetedet az egyre melegedő időhöz. Így nyáron a meleget is jobban fogod bírni, feltéve, ha ellenállsz a légkondi csábításának. És igen, izzadni fogsz, mint egy ló, de kérem, ilyen a nyár: meleg. Nem az izzadással van baj.

    Ennek a kellemes és hasznos gondolatnak sajnos nagy ellensége a modern építészet. Valamiért nem fér a fejembe, hogy bár sokan tudnak róla, hogy itt, Magyarországon egyre melegebbek a nyarak, egyre több a napsütéses órák száma, mégis padlótól plafonig üveg irodaházakat építenek, vagy olyan betonbunkereket, amin nincs ablak. Bármit, ami nem praktikus és nem észszerű. Sajnos még csak nem is szépek (szerintem, de ez az egyéni véleményem).

    Másik fontos dolog a praktikus ruházat. Nem a meztelen test a legjobb viselet a kánikulában, hanem a természetes alapanyagú ruhák, amik szellőznek. És a táplálkozás. Ilyenkor tényleg oda kell figyelni, hogy mit eszik az ember. A pacalpörit lehetőleg ne a pokoli forró napokra tartogasd, bár ugye vannak a növényevők, és vannak a húsevők… Jómagam éhen pusztulnék hús nélkül, de elhiszem, hogy van, aki könnyebb táplálékkal él. És igyál sokat.

    Aztán ott van a tél. Persze hol vannak már azok a gyerekkori telek (az a bizonyos legendás 87-es tél, amikor Magyarországot ellepte a hó), amikor még a belvárost is puha, fehér hótakaró borította… A telek is megváltoztak, ezzel együtt még tud igen hideg lenni. Erre sem megoldás, hogy begubózol a dögre felfűtött lakásba. Jól fel kell öltözni és kimenni. Mozogni, megszokni a hideget. Aludni is sokkal egészségesebb egy kicsit hűvösebben, mint a túlfűtött lakásban. Mert ha ahhoz szoktatod a szervezeted, hogy télen a huszonhárom fokos szobában kuksolsz, akkor tényleg nagyon fogsz fázni, ha kimész. És így lehet a legjobban megbetegedni. Néhány kolléganőmnek próbáltam mondani, hogy ha nagyon fázik, mozogjon egy kicsit, hiszen ha pezseg a véred, mindjárt szebb lesz a világ, de a rosszalló tekinteteken kívül mást nagyon még nem sikerült elérnem.

   Tényleg komoly problémát jelent manapság annak megértése, hogy az ember egy igen törékeny jószág, az időjárás pedig több egy unalmas beszédtémánál. Komoly hatással van az életünkre, az egészségünkre. Nem, a természetet nem tudjuk leigázni, bármennyire szeretnénk azt hinni, hogy az ember a teremtés koronája, és uralma alá hajthatja az anyatermészetet, ez bizony egy nagy tévedés. Ha nem figyelünk, egy nyári meleg parkolópályára tesz bennünket. Egyebekről nem is szólva. Szóval, bölcs ember, hajtsd meg a fejed és fogadd el, hogy Természet Anyánk erősebb nálunk, alkalmazkodj hozzá!

Megjegyzések