A régi római vallásban Portunes (vagy Porunus, vagy Portumnes) a kulcsok, az ajtók és a nyájak istene volt. Ő védte a gabonaraktárakat. Nevének eredete a porta=ajtó, kapu; és a portus=kikötő, tengeri kapu szóból eredeztethető. Portunus alakja később egybeolvadt Palaemonnal, aki elsősorban a kapuk és a kikötők istenévé vált. A latin importunus melléknév kedvezőtlent, megközelíthetetlent, kellemetlent, rideget jelent, átvitt értelemben a barátságtalan tengeri viszonyokra utal.
Temploma a Forum Boariumon volt. Ünnepét augusztus 17-én tartották. A Portunalia a római naptár minor ünnepe, azaz kis ünnep. Az ünnep alkalmával a kulcsokat a tűzbe dobták, és ez a rítus szerencsét hozott. Ez első pillantásra talán furcsának tűnik, de az isten egyik fontos tartozéka, jelképe a kulcs, és általában kulccsal a kezében szokták ábrázolni. Portunus isten alakja sok vonásában hasonlít Ianuséra, és Portunust is szokták két arccal ábrázolni hajók orrán és érméken, ahogyan a két arc ellenkező irányba néz. Deus portuum portarumque címmel tüntették ki: a kapuk és a kikötők istene. További kapcsolat a két isten között, hogy Ianus újraépített templomának (Forum Holitorium) felszentelési ünnepségét Tiberius császár a Portunalia napjára, vagyis augusztus 17-re időzítette.
Egyes kutatók szerint az ünnep ősi eredetű, talán abba a korba nyúlik vissza, amikor a latin törzsek Róma dombjai éltek a kunyhóikban. A kikötő és az ajtó szó ezen elmélet szerint azonos gyökerű, jelentése pedig mocsári, folyami átkelőhely, és az ünnep ezeknek az átkelőknek a tiszteletéről szólhatott.
Portunus isten papja a Flamen Portunalis (a flamen minores, a kisebb papság tagja).
Megjegyzések
Megjegyzés küldése