Hadrianus császár villája Rómától nem messze áll, és igen, áll még mind a mai napig. Ma már ugyan kissé viharvert, de a néhai nagysága és fenségessége mind a mai napig érzékelhető. Bár kissé alábecsüli a méreteit a 'villa' szó, hiszen messzemenően több annál, amit ma a villa szó alatt értünk, sőt annál is több, amit az ókorban értettek a villa szó alatt. Ez az épületkomplexum gyakorlatilag egy üdülőövezet, egy kisebb falu vagy vár falak nélkül. Van benne könyvtár, fürdők, tó, színház és jó néhány templom. Itt aztán tényleg el lehetett bújni a világ zaja elől és lelazulni. Mármint privát színházzal és könyvtárral.
Néhány éve megnyitották a nagyközönség számára is, így akinek kedve szottyan, akár egy egész napot is bóklászhat Hadrianus császár nyaralójában, ahova előszeretettel vonult vissza, ha egy kis magányra vágyott. És tényleg, a látogató is hamar felfedezi, hogy a szövevényes palota zegzugos folyosóin az ember egy pillanat alatt egyedül találja magát. És ez a magány a császár egyik legfőbb kiváltsága és privát luxusa volt: egyedül lenni a saját fejében és hallani a gondolatait mindenféle befolyásoló visszhang nélkül. Ezt a kreatív magányt és bölcs egyedüllétet mind a mai napig megőrizte a villa, noha évről évre hatalmas tömegek keresik fel.
A múzeumként működő épületkomplexumot viszont a látogatás közben is folyamatosan vizsgálják, régészek csapatai dolgozik a villán, hogy megfejtse a titkait. Azt ugyan eddig is tudták, hogy rengeteg alagút, titkos járat van az egész épületegyüttes alatt, de néhány éve véletlenül találtak egy új járatot, ami az eddig feltárt leghosszabb alagútnak bizonyult. A beomlott falszakasz alatt húzódó széles alagút 800 méter hosszú, és feltehetően a villában dolgozók és a szolgák használhatták, hogy ezzel is elkerüljék magában a főépületben a nyüzsgést.
A régészek ezidáig már több mint 3 kilométernyi alagúthálózatot fedeztek fel a villa alatt. Természetesen a 'villa alatt' nem csupán a főépületre vonatkozik, hanem az egész tivoli épületegyüttesre. Egyes járatok olyan szélesek, mint egy utca, akár egy kocsit is keresztül lehet hajtani rajta. És erre minden bizonnyal szükség is volt, hiszen egy ekkora létesítményt üzemeltetni nem kis feladat. Valószínűleg 100-150 rabszolga dolgozhatott benne napi rendszerességgel, és egy-egy különleges alkalomra akár ennek a többszörösét is bevetették, hogy simán menjen egy császárhoz méltó esemény.
Érdekes, hogy a tivoli villa 'föld alatti' élete szép lassan kibontakozik előttünk, miközben a villa 'föld feletti' részéből igen kevés maradt meg. A google térképével a tivoli villában is lehet sétálni, jó szívvel ajánlom egy hétvégi fotel-kirándulás úticéljának!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése