Online tanulás, virtuális egyetemek

   Nemrég fedeztem fel az online egyetemek és a digitális tanulás világát, és most erről szeretnék írni néhány sort. A latin nyelvtanulás területén már kipróbáltam a Duolingot, erről írtam is itt. Érdekes tapasztalat volt, jót-rosszat egybevéve egy nagyon hasznos dolognak tartom, és másoktól is nagyon pozitív véleményeket hallok az ilyen fajta nyelvtanulásról.

   Az online tanulás és egyetemek világát valahol egy linkgyűjteményben találtam, ezer egyetem és képzési lehetőség egymás hegyén-hátán. Mivel semmiféle elképzelésem nem volt, hogy mit is akarok (sőt, nem is akartam én valójában semmit, csak kíváncsi lettem), találomra kiválasztottam kettőt. Mivel nem volt a választásban semmi céltudatosság, csakis a kíváncsiság, hogy mi fán terem ez a digitális tanulás, az abc elejéről választottam kettőt. Történt mindez február elején, és aztán hamarosan be is kopogtatott kis hazánkba is a méltán híres/hírhedt koronavírus-járvány, így az oktatás, a digitális oktatás néhány nap alatt egészen új mélységeket, tapasztalatokat nyert. A választottjaim a Coursera és a Future Learn.

   A magyarországi felsőoktatási képzéssel vannak nehézségek (például közel negyven évesen újra kellene érettségiznem és amit szeretnék, az csak nappalin van), de ezzel együtt szeretek és szeretnék is tanulni. Így tanulom a latint önszorgalomból, mert érdekel. Szóval nagyon izgatott voltam a digitális oktatással kapcsolatban. De lássuk sorban a tapasztalatokat!

   A Coursera igazán olyan felsőoktatás-jellegű dolog, sok egyetemi, felsőoktatási témából lehet szemezgetni a hobbi témák közül is. Tehát teljsen vegyes a kínálat, sok az informatikai, főleg programnyelveket tanító képzés, de a bölcsészet területéről is kínálnak kurzusokat, sőt, még fotózástanítás is van. A képzések nahy részén ingyenesen részt lehet venni, csak a végén nem adnak róla bizonyítványt. Persze némi digitális dollárért azt is lehet kapni, de igazán nem tudom, hogy itt, Magyarországon bármit elfogadnának...

   A képzés főként angol nyelven zajlik, videoelőadások formájában. Vannak kurzusok, amik több nyelven is elérhetőek, de azt hiszem ezek közül egyik se magyar. Főleg kínait meg spanyolt láttam. Az előadások napokra lebontva kerülnek fel, rövid, tartalmas videók formájában. Kettőt választottam:


  A görög és római mitológia  teljesen lázba hozott, a középkori mágiát amolyan 'lássuk mit tud' jelleggel vettem fel. Egyszerre kezdtem a kettőt, ám a mitológiás előadást két hét után feladtam. Miért?!? Rém unalmas volt. Mint látható, egy amerikai egyetem készítette a kurzust. Túl minden averziómon hamburgerfölddel kapcsolatban, meg kellett állapítanom, hogy nem értem az amerikai lelkületet, gondolkodást. Bár a mitológia hihetetlenül széles és gazdag téma, nyilván nem lehet az egészet egyetlen kurzussal elintézni, így az egész téma főként az Iliász-Odüsszeia köré rendeződik. Remek, hiszen imádom mind a kettő, erről nem lehet eleget beszélni. Ám amikor az előadó gyermeki csodálkozással ecseteli a vendégbarátság különös, bizarr és mesebeli jelenségét, és nem érti, hogy Asztüanaxnak miért kellett meghalnia (hiszen csak egy kisbaba volt), és különben is, az egész igazán perverz kitaláció, hiszen brutális, szadisztikus és véres (barbár) történet, és igazán kéri a nézőket, hogy kiskorúak kerüljék ezt az előadást, mert a történelem legromlottabb bugyraiba szállunk alá, na akkor adtam fel. A mitológia elméleti eszmefuttatásainak mérföldkövei is pusztán az angolszász gondolkodók, mintha egy Kerényi (aki mellesleg világhírű volt) vagy Eliade nem is létezett volna. Sebaj, gondoltam magamban, megismerkedem az angolszászokkal is, bajom ugyan nem lesz belőle. De az egészben van valami bosszantó. Valami deszakralizálása a csodának, ahogyan a racionális Nyugat (és itt Amerika is) fellebbenti a fátylat a varázslatnak hitt babonáról. Az a tudományos köntösbe burkolt felsőbbrendűség mindig kizökkent a lelki nyugalmamból. Bocs, én szeretem a varázslatot, szeretem a csodát, engem nem érdekel, hogy milyen pszichológiai jelenséggel magyarázzák, hogy Zeusz megsiratja a halott Szarpédónt, én egyerűen szeretem átélni a csodát. Ez egy személyes vélemény, nyilván ezzel mindenki másképp van. De tőlem ne vegyék el a varázslatot. Mellesleg a vendégbarátság nem olyan messze tőlünk még egy napjainkban is létező dolog... Szóval a mitológia kurzus ment a levesbe.

   Ellenben a mágiás kurzus édes csalódás volt. Csak úgy ímmel-ámmal nekikezdtem, hogy majd meglátjuk. Aztán néhány nap múlva azt vettem észre, hogy az ajánlott irodalmat bújom. Barcelonai egyetem munkája a kurzus, ám ezzel együtt nem szorítkozik a spanyol témára, igazán európai a feldolgozás. Valójában a kurzus egy hihetetlenül izgalmas tudománytörténet a középkorban, részben az ókori, részben a keleti gyökerekből táplálkozva. Minden félreértés elkerülése végett nem békacombot kell főzni vagy horoszkópot készíteni, hanem egy izgalmas áttekintést ad a kevéssé ismert középkori tudományszemléletről. A tudomány és a vallás kapcsolatáról, és mint lelkesítő kezdet, a boszorkányok történetével és az inkvizícióval kezdik a kurzust.

    A videók végén szép hosszú lista van az ajánlott olvasmányokról, amit tényleg alaposan ki is használtam. Minden héten van egy kvíz/teszt, amiben leellenőrizheted, hogy mennyit értettél meg. Ez persze a hetek előrehaladtával már nem csak a 'leadott' tananyagra szorítkozik, idővel egyre többet kell hozzáolvasni. 

   Nekem külön izgalmas rész volt a negyedik hét anyaga: a mágia és az iszlám. Rájöttem, hogy semmit sem tudok a Keletről. Tehát ez a rész nem merül ki a heti hozzáolvasással, hanem rávilágított, hogy nagyon sok érdekes dolog van még a világban. Az olvasmánylisták pedig kiváló segítséget jelentettek olyan dolgokban, hogy például hogyan és hol keressek megbízható és hasznos információkat. Ez néha nem is olyan egyszerű dolog, mert ha például a csillagjóslásról akarok valamit keresni, az internet dézsával önti a nyakamba az áltudományos, rossz értelemben vett ezoterikus szemetet. Mindez igaz a mágiára is: nehéz valódi információt találni a sok önjelölt boszorkánypapnő világában. Erre mindenesetre kiváló volt a kurzus.

  Összességében nagyon örülök, hogy belevágtam, és a kurzus öt hete alatt tényleg elmélyedtem a középkori mágia világában, hiszen gyakorlatilag minden nap ezzel foglalkoztam.

    A másik választásom a Future Learn volt, mert itt találtam ókori Rómával foglalkozó témát. Ez a kurzus teljsen más jellegű, mint a Coursera, sokkal 'kötetlenebb', itt nem táblázzák be a hetedet, hogy mikor tanulj. Hasonlóan itt is videó-előadások vannak, majd cikkek, tesztek, kérdések. A kérdések inkább biztatóak, nagyon arra vannak kihegyezve, hogy gyerünk, tanulj, ne add fel!, semmint a számonkérés. A Future Learn is rengeteg képzést kínál, kicsit fesztelenebb időbeosztásban. Én az ókori Róma digitális bejárását választottam:



   Ez is öt hetes képzés, de nem baj, ha előbb vagy később fejezed be. Maga a képzés ingyenes, fizetni azért kell, ha papírt szeretnél róla (bár nem tudom, mit kezdhetnék vele, így maradtam az ingyenesen élvezem az oktatást változatnál). A kurzus során végigvezetnek a mai Róma élő városán, közben egy digitális modellen elevenedik meg az ókori város. Nagyon érdekes így 'élőben' látni a kettőt, számomra egy fantasztikus kaland volt. Érdekes és informatív cikkeket olvashattam napról-napra, és ezek nem a 'tudományos társadalom' számára készült cikkek az új felfedezésekről, nem a szakértőket akarja lenyűgözni, hanem nagyonis az oktatás, a tájékoztatás, az ismeretterjesztés a célja: magával ragad, hogy igen, te is, aki nem kutató, élvezheted a tudomány vívmányait és neked, kis embernek is jogod van szakítani a tudás gyümölcséből. 

  Nagy előnyének tartom a chatszobát: itt tényleg hasonló érdeklődésű emberek gyűlnek össze és a megszokott közösségi platformokon túl nem az egymás túllicitálása és ledorombítása a téma, hanem vélemények, gondolatok, tapasztalatok megosztása. A kurzus még nagy előnye, hogy minden lépésben számos linket, kitekintést ajánl az adott témában. Annyi jó ötlet gyűlt össze, hogy ezeket nem is tudtam mindet azon nyomban kiélvezni, összegyűjtöttem őket és azóta is azokból csemegézek.

   Összefoglalva nagyon jó tapasztalataim vannak az online oktatásról, szerintem hatalmas lehetőségek vannak benne, mind az oktatóknak, mind a tanulóknak. Egy teljesen más műfaja a tanulásnak. Nem mondom, hogy jobb vagy rosszabb - más. Nagyon sok háttérmunka van mellette oktatói és tanulói részről is. Nagyon tetszik, hogy sok-sok új utat mutattak, hogy merre lehet tovább olvasni, keresni. Szóval, tanulásra fel!

Megjegyzések