A Quinquatria vagy Quinquatrus ünnepe a március 19-én ünnepelt Minerva istennőnek szentelt ókori római ünnep. Varro szerint azért ez az ünnep neve, mert az Idus utáni ötödik napon (quinqu-) ünnepelték, és a tudósok is így nevezték el az ünnepeiket: az Ides utáni hatodik napra eső a Sexatrus, a hetedik napra eső a Septimatrus. Varro és Festus is egyetért abban, hogy a Quinquatrus ünnepe csupán egyetlen napig tartott, ám Ovidius szerint ez egy ötnapos ünnepség volt. Szintén Ovisius szerint az első napon még nem, a további négy napon bőségesen folyt a vér: minden napra jutott egy gladiátorviadal. Szerinte az ünnep első napja a valódi ünnep, a többi napot csak a császárság korában csapták hozzá, hogy hosszabb legyen a buli. A régi római kalendáriumokban is az ünnep egynaposként szerepel.
Ovidius szerint az ünnep megemlékezés Minerva istennő születésnapjára, Festus szerint viszont ez a nap Minerva templomának felszentelési napja. A templom az Aventinuson állt. Ovidius szerint az ünnep ötödik napján került sort a kürtök rituális megtisztítására, a Tubilustriumra, de ez minden bizonnyal egy önálló ünnep, ami a régi kalendáriumban március 23-án szerepel. A Quinquatria öt napossá nyúlásával az ünnep gyakorlatilag bekebelezte a hajdanán önálló Tubilustriumot.
Mivel ez a nap Minervának szentelt, az ünnep során a nők is egy kicsit nagyobb szerepet kaptak. Ilyenkor szerencsevetőkhöz és jövendőmondókhoz fordultak, hogy megtudják, mi vár rájuk. Domitianus vezette be, hogy az ünnepet minden évben az albai villájában is ünnepeljék meg, az albai hegy lábánál. Az ünnep felügyeltére papi testületet hozott létre, ők felügyelték a vadállatos műsorokat, a költői versenyeket és a játékokat is ők szervezték.
Volt egy másik Quinquatria ünnep is június Idusán: Quinquatrus Minusculae vagy Quinquatrus Minores – kisebb Quinquatrus ünnep. Ilyenkor a papi testület és kísérete Minerva templománál ünnepélyesen felvonult.
59-ben egy Quinquatria alkalmával Nero császár meghívta az anyját, a fiatalabb Agrippinát a Baiae közelében lévő villájába és meggyilkoltatta. Anicetustól származott az ötlet, hogy olyan hajót bocsássanak a vízre, amely könnyen elsüllyedhet. Anicetus egyébként Nero fiatalkori tanára, akit a misenumi flotta vezetőjének nevezett ki. A hajó el is süllyedt, ám Agrippina szerencsésen kiúszott és a Lucrinus tavi villájába vonult vissza. Ám amit Nero elkezdett be is fejezett: Agrippinát végül itt késelték halálra.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése