A gladiátorok rajongói (FAUTORES) számtalan falfirkán, grafittin hódoltak rajongásuk tárgyának. Egy pompeji feliraton találkozunk Tetraites nevével is, akit általában Prudesszel állítottak párba. Tetraites murmillo harcos volt, sisakban és pajzzsal vonult a küzdőtérre – meztelen felsőtesttel – ami igencsak hatásos belépő lehetett.
A Sopronból igencsak kalandos úton elszármazott Diceus-pohár oldalán is feltűnik a híres páros, valamit Ories és Calamus alakja. Az üvegpohár tehát két pár harcos viadalát mutatja és rajta a készíttető neve: M. Licinus Diceus. Petronius Satyriconjában is találkozunk a híres gladiátorral. Trimalchio ezüstcsészéin is Petraites viadalai vannak megörökítve, mi több, Trimalchio a síremlékére is Petraites valamennyi viadalát akarja ráfaragtatni. A kutatók szerint a Tetraites és a Petraites név ugyanazt a gladiátort takarja, és valószínűleg a Petraites alak a helyes, mert a név a görög Petraea helységnévből származik (Grüll Tibor: Az utolsó birodalom).
a Diceus-pohár |
„Mit szólsz hozzá, legdrágább barátom? Felépíted-e síremlékemet úgy, ahogy megrendeltem nálad? Nagyon kérlek, hogy szobrom talapzatára mintázz egy kiskutyát, aztán meg koszorúkat meg kenőcstégelyeket, s mintázd meg rajta Petraites összes viadalát, hogy a te jóvoltodból tovább élhessek halálom után is; azt kívánom még, hogy a kísérőkő homlokzata száz lábnyi széles s az egész legalább kétszáz láb hosszúságú legyen.”
És lássunk egy másik fordítást is! Csehy Zoltán igazán szabadszájú (tollú) kötő, és a hexameteres Satyricon fordítása annyira friss, élő, hogy a szereplők akár ma is élhetnének. És különben is, milyen jó dolog, hogy egy művet több megközelítésben is olvashatunk – magyarul!
„Mit szólsz, drága Habinnas, fölmagasítod az égig
síremlékem, ahogy azt megigérted? Kérlek, a szobrom
talapzatára kutyát mintázz, koszorút, pici tégelyt,
Petraites összes harcát, hadd látsszon örökké!
Száz láb széles, kétszáz láb hosszú legyen aztán!”
Petraites azonban nem csak ezen egyetlen alkalommal szerepel a Satyriconban. Tényleg nagy sztár lehetett, hiszen Trimalchio minden gondolata körülötte forog, imádja és csodálja, mint manapság egy focistát.
„Az ezüst meg különösen szívügyem. Vannak olyan vödörnyi nagyságú ivókupáim, körülbelül száz... hogyan gyilkolta meg Cassandra a fiait, s a halott gyermekek úgy fetrengenek, hogy húsból-vérből valónak hinné őket az ember. Aztán van egy füles serlegem, melyet a patrónusaim egyike hagyott rám örökségül, s melynek domborművén Daedalus Nibát épp bezárja a trójai falóba. Sőt Hermos és Petraites párviadala is megvan a poharaimon, mindegyiknek komoly súlya van. E széleskörű ismereteimet semmi pénzért el nem adnám!”
És nézzük hogyan mondja el ugyanezt Csehy Zoltán! Külön izgalmas a két gladiátor elnevezése...
Megjegyzések
Megjegyzés küldése