Oroszlánklub, belépés csak férfiaknak!

    A mozaikot egy fürdőben találták Uzittában, jelenleg a Bardo Múzeumban tekinthető meg Tunéziában. Első ránézésre semmi izgalmasat nem látunk a képen. Na jó, az oroszlán azért igen érdekes módon lép: kifeszített lábakkal, mint egy masírozó katona. Bár lehet csak épp szundikál egy kicsit, elmacskásodott, és most nyújtóztatja a tagjait. Talán ásít is. Van ám felirat is, amit – ahogyan az ókorban illik – hangosan olvasunk:

 

O LEO, PRAESUMSISTI, EXPEDISTI, DEDICASTI.

 

    Talán a mozaik az emléktáblája annak a Leo nevű férfinak, aki a fürdőt építtette, hiszen gyakori, hogy az építtető emlékét egy gusztusos kis tábla őrzi, jelen esetben miért ne lehetne mozaik, ahogyan Ululitremulus, a bagoly-nevű férfi emlékét is egy bagoly őrzi?

   A római fürdők messze nem csak a test megtisztításának voltak a templomai. Egy fürdő sokkal több volt annál: a közösségi élet színtere. Voltak itt felolvasások, könyvtár, kisebb előadások, zene, pletykálás, üzletelés. Ezért ez a mozaik nagyon fontos, többnek kell lennie, mintsem egy építési emléktábla.

Nézzük először a feliratot!

praesum: kormányoz,hivatalt visel, ügyel, vezérel, vezényel; átvitt értelemben oltalmaz, véd

expedio 4.: szétbont, felold, kibont, kiszakít

dedico 1.: tudósít, értésre ad, jelent, bevall, ajánl

Ó Leó, te álmodtad meg, te vitted véghez, te avattad fel.

    Ez igencsak szűkszavú felirat, még mindig nem sejlik fel benne a mélyebb tartalom. Gyanakodunk, hiszen fontos helyen van a mozaik. Az oroszlánunk, aki kicsit ugyan elmacskásodott, négy kölesszár közül lép ki és vicsorít a látogatóra. Egy kicsit fenyegetés is, hiszen mégiscsak egy oroszlán, és kivillantja a fogait is, nehogy Szent Geraszimosz cuki szelíd oroszlánjával tévesszük össze. Nem, ez az oroszlán nem kedves és barátságos jószág, ő igenis egy fenevad, aki mindjárt összeszedi magát és félelmetes lesz.

    Ahogyan a tógás bagoly esetében, itt is valami mást üzen a mozaik, mint amit első ránézésre, 1800 év távlatából kiolvasunk. Ahogyan a bagoly esetében, itt is a jelképek ,a szimbólumok vezetnek bennünket nyomra. Igen, jelen esetben is egy titkos társasággal van dolgunk, hiszen a köles a SODALITATES LEONTII társaság jelképe. Ez egy igen férfias klub lehetett, csak annyit tudunk róluk, hogy a város krémje tartozott bele, és igencsak ők irányították az események folyását. Tunéziában vagyunk, Róma messze van, a császár csak egy homályos arc az érmeken. Van valaki ugyan, aki névleg kapott egy kis hatalmat a távoli Rómából, beszedhet magának egy kis adót és rengeteg rabszolgával kényeztetheti magát, de mégsem egy helyi, egy bennszülött őslakos, aki bizony jól tudja, hogy mi a dörgés. Róma kiscicája hadd élesítgesse a körmeit a politikában, az igazi oroszlánok maguk irányítják a városukat.

    Ezzel együtt még mindig nem tudjuk, hogy Leo tényleg a neve valakinek, vagy az oroszlán megnevezése. A régészek szerint a fürdőt egy Leo nevű helyi potentát építtette, aki maga is tagja volt az oroszlános férfiklubnak, és ez a titkos társaság irányította az egész várost.

    Észak-Afrikában több céh-szerű társaság is működött, akik az egymás bajtársias segítésén túl igencsak szerteágazó tevékenységet folytattak, mint például a római irányítás melletti amolyan helyi-önkormányzat és problémamegoldó testület. Nekik természetesen saját jelképük van, amit a mozaikokon, bárminemű ábrázoláson érdemes keresni és figyelni, hiszen egy mélyebb értelmezést ad a látottaknak.

TELEGENII – jelük a félholdas pálca

LEONTII – jelük az itt is látható kölesszár

PENTASII – jelük az ötcsúcsos korona

SINEMATOII – jelük a háromcsúcsos korona

TAURISCUS – jelük a borostyánlevelek

   Ilyen céhes gyűlést ábrázol a Telegeniusok mozaikja, ahol öt céh tart gyűlést és fergeteges lakomát csapnak. A mozaik szerint ezek a céhek nem egymással versengtek (bár egy egészséges versengés biztosan volt közöttük), hanem igencsak jó kapcsolatban voltak egymással. Ezen a képen épp a Telegeniusok vezetője elnököl.

Telegeniusok lakomájának mozaikja


Megjegyzések