Gondolatok a gladiátorokról

   A gladiátorok, a rettenthetetlen harcosok, mindig is hatalmas népszerűségnek örvendhettek. Az arénában, egy viadal alkalmával akár több ezer ember is összegyűlt, hogy szemtanúi legyenek különleges képességeiknek. Nemcsak a technikai tudásukat csodálták, hanem önfegyelmüket, bátorságukat. Neves hadvezérek is tanultak a gladiátoroktól. Évekig tartott a kiképzésük, és az arénában nem hibázhattak. A küzdelem során nincs kegyelem: a hibák jóvátehetetlenek, itt nem lehet újra megpróbálni. Egyetlen apró tévedés is végzetes lehet. Ezek az emberek megtanulták elviselni a félelmet, ami a mai napig ott rejtőzik minden ember lelkében: mi lesz velem, ha meghalok? Napjainkban erről nem illik beszélni, a félelem a hallgatás mélységébe nyomta ezt a témát. Ezzel pedig egyszer mindenkinek szembe kell néznie.
A gladiátorok az arénában folyamatos veszélyben éltek, de egyetlen pillanatig sem érezhették magukat biztonságban a gladiátoriskolában sem. Meg kellett tanulniuk együtt élni a tudattal, hogy bármelyik pillanat lehet akár az utolsó is. Ez a tanult emberi magatartás emelte ki őket abból a szennyből, amibe a köztudat taszította őket még réges-régen, miszerint a gladiátorok közönségesek, durvák és ostobák. Ez bizonyosan sokakra igaz volt, de sokakra nem. Az emberek akkor is ugyanannyira különbözőek voltak, mint ma.
Már a kortársaik is gyakran elítélőleg szóltak róluk, lenézték, megvetették őket. Viszont a csodálatnak is maradtak napjainkban fellelhető nyomai: rajzok, falfirkák, mozaikok, vázafestmények és használati eszközök örökítik meg a dicső harcosokat, a bátrakat, a rettenthetetleneket. Gyűlölték és imádták őket, de senki sem maradt közömbös irányukban. Ma is mindenkinek van véleménye, még akkor is, ha olyan keveset tudunk róluk.
   Egy hatalmas birodalom jellegzetes alakjai lettek, nem mehetünk el mellettük szó nélkül. A Római Birodalom dicsőséges évei alatt keltek életre, élték a virágkorukat. A gladiátorok története szorosan egybefonódik a Római Birodalom történetével, azzal a világhataloméval, ami erre a világra szülte. A Birodalom gazdagsága, gyarapodása, szennye és bukása, mind-mind visszatükröződik a gladiátorok történetén.
Mi, itt Magyarországon, egy gazdag római kori gyarmat örökösei vagyunk. Mások ugyan a gyökereink, máshonnan jöttünk és eltérő hagyományokkal a szívünkben érkeztünk ide, hogy megteremtsük az otthonunkat, hogy létrehozzuk a saját élőhelyünket, környezetünket. Ezt a képet, amit most látunk, mind a római hagyaték, mind a saját törzsi, ősi hagyományaink együttesen alakították ki. Egyszerre vagyunk civilizált nyugatiak és szenvedélyes keletiek. De szerintem nekünk pontosan ezért jó. Mert a szélsőségeink, a szenvedélyünk izgalmassá, színessé tette a történelmünket, az országunkat. Ezek a dolgok néha jók, néha rosszak, de sosem közömbösek, sosem unalmasak.
   A jelent, a közelmúltat- ami még sokakban élénken él- nem akarom feszegetni. Különleges helyünk van Európában, itt, a Kárpát- medencében. Mindig is különleges volt. Ez a térség sosem illeszkedett be a nyugati világ rendjébe, de igazán a kelethez sem tartozott. Ez az a hely, ahol a különböző világok, népek találkoztak. A Római Birodalom változatos arculatán belül is Pannonia Provincia egy színfolt volt. Ezt a különlegességét is szeretném egy kicsit megmutatni.
Aquincumban, ami nagyjából a mai Óbuda területén helyezkedett el, két amfiteátrum is működött. Az eddigi feltárások alapján az aquincumi amfiteátrum a Birodalom Alpoktól északra eső részének a legnagyobb amfiteátruma (a táborvárosi amfiteátrum). A polgárvárosi amfiteátrum közelében volt a gladiátoriskola.
Kik voltak ezek a harcosok, akik az ellentétes vélemények kereszttüzében vérüket ontották évszázadokon keresztül az arénák aranyló homokján? Miért rajongtak értük, vagy miért vetették meg őket? Mitől voltak különlegesek? Ilyen kérdésekre keresem a választ.
   Koruk legkiemelkedőbb harcosai voltak, napjaikat testedzéssel, fegyverforgatással töltötték. Mégis az életüket egy értelmetlennek tűnő ügyért áldozták. Vérüket ontották a nép szórakoztatására, egy-egy játék alkalmával akár száz gladiátor is lelhette halálát az arénában. Ezek a harcosok a hadseregben is megállták volna a helyüket, tudásuk elegendő lehetett volna, hogy Rómát szolgálják. Mégsem a Birodalom védelmében vetették be ezeket a magasan képzett harcosokat, hanem a puszta szórakozásért áldozták fel őket.
    Mint a történelem is bebizonyította a Spartacus- féle rabszolgafelkeléssel i.e. 74-ben, a gladiátorok igen jól képzettek, hiszen amikor Róma 3000 katonát küldött a leverésükre, a lázadók visszaverték a támadást, győzelmük akkor nem tűnt lehetetlennek. A lázadók mintegy hetvenen voltak, amikor megszöktek, számos rabszolga csatlakozott a felkelésükhöz, mégsem annyi, hogy egy 3000 fős szervezett sereget visszaverjenek. És mégis, a harci képzettségük elég volt, hogy eleinte diadalt arassanak. Róma rettegett. Válsághelyzet alakult ki a lázadó gladiátorok miatt. A Birodalom léte forgott veszélyben. A szenátus a válság kezelésére Marcus Licinius Crassusra bízta a főparancsnokságot. Crassus már bebizonyította alkalmasságát Sulla seregében, hírhedten könyörtelen volt, az emberei állítólag tőle jobban féltek, mint az ellenségtől (Appianos). Végezetül Crassus hat zsoldos légióval követte Spartacus seregét végig Itálián, majd i.e. 71-ben Apuliában kegyetlen mészárlás vetett véget a lázadásnak. Livius szerint 60 000 ember hevert a csatamezőn temetetlenül, köztük Spartacus is, aki az utolsó pillanatig „példás hősiességgel, az első vonalban harcolt”.
   Számtalan csodálójuk is akadt, például Commodus császár, aki előszeretettel jelent meg az arénában gladiátorszerepben. Természetesen ellenfeleinek esélye sem volt a császár ellen, de ez a ki nem mondott áhítat a bátor harcosok iránt itt tetten érhető. Commodus látványos játékokat szervezett, amiket kitüntetett figyelemmel kísért. Mint egy izgatott gyermek, úgy nézett végig egy-egy viadalt. Amikor nem bírta türtőztetni magát, vértezetet öltött és az arénába vonult. A kegyelemdöféseket, kivégzéseket előszeretettel hajtotta végre saját kezűleg.
   Végezetül, mielőtt elmerülnénk a gladiátorok titokzatos világában, mi mást mondhatnék: 

                                    AVE CAESAR, MORITURI TE SALUANT!

Erről a mondatról elterjedt, hogy így köszöntek a gladiátorok a császárnak, amikor felvonultak a viadal előtt, de valójában ez egy szállóige, a gladiátorok sosem üdvözölték a császárt ezekkel a szavakkal.

 

Megjegyzések