Vendégségben egy római lakomán

   A vendégeket először is a TRICLINIUM-ba, az ebédlőbe kísérik. A helyiség neve az ágy fogalmával függ össze, azzal a bútordarabbal, melyre étkezéskor felterpeszkednek az arra jogosultak. Általában három ilyen ágy volt a teremben, mindegyiken hárman fértek el. A takarókkal, párnákkal borított kereveteteket 'U' alakban helyezték el. Közöttük lehetőleg nemesfából készített, faragott, alacsony asztal állt, a rabszolgák erre helyezték rá a tálakat. Az 1. századtól kezdve szokás volt egyetlen nagy, félkör alakú ágyat használni. Ettől az időtől fogva a nők sem ülve fogyasztották az ételeket, hanem ők is elhelyezkedtek a kereveten. S ha a vendégeik száma meghaladta a kilencet, akkor sem jöttek zavarba: pótágyat vittek a helyiségbe. De egy közmondás szerint: "hét vendég vacsora, kilenc vendég zűrzavar". A meghívottak nem össze-vissza helyezkedtek el az ágyon: minden helynek pontos értéke és jelentése volt. S ahová a vendégeket az ültető rabszolga kísérte, az illető megtudhatta, mennyire becsüli őt a házigazda.
   A triclinium padlóját általában szép mozaik díszítette, nagyon kedvelték a rómaiak például a 'fel nem söpört padló' motívumát, ezt a szemfényvesztő módon kirakott étkezési jelenetet vagy inkább annak ételmaradékait - magokat, kagylóhéjakat, csirkecsontokat, stb. - ábrázoló mozaikokat. A vendégek mindig magukkal hozták asztalkendőjüket, s a CENA végeztével abba csomagolták be a maradékot, amit egymás között szétosztottak.
   Az ebédlőben sok rabszolga szorgoskodott. A STRUCTOR - mondjuk a mai 'főpincér' - vigyázott arra, hogy a lakoma zökkenőmentesen lebonyolódjék. A SCISSOR és a CARPATOR darabolta fel a húsokat: vadakat, nyulakat, szárnyasokat. A legfiatalabb - és a legszebb - rabszolgafiúk  vitték a tálakat és töltötték a bort. Néhányuk kezében vízzel teli füles kancsó volt, ha valaki az ujjait túlságosan bezsírozta az étellel, helyben leöblíthesse.

Megjegyzések