Ókori tippek a másnaposság ellen

   A másnaposság ellen mindenkinek van egy tuti tippje. Igyál meg egy nyers tojást, igyál még több alkoholt (a kutyaharapást szőrivel ősi bölcsesség nyomán), vagy a jól bevált másnaposság elleni leves. 

   A régiek a fejfájást, hányingert, szédülést és émelygést a testnedvek arányának megbomlásának tudták be. A túl sok bor a nedvek túlmelegedését okozza. Szóval, hogyan is nyerhetjük vissza józan, hideg fejünket a régiek szerint?
   Először is, borodat vegyítsd vízzel. A bor hígítatlanul történő fogyasztása a civilizálatlanság legfőbb jele. Ha hígítod a bort, élvezheted az alkohol lazító hatását és elkerülheted a bódulatot (tudatmódosulás) és a rosszullétet. Természetesen ez a bölcs tanács nem tér ki azokra a kis mohó hörcsögökre, akik vizezett borból (értsd fröccs) is olyan mennyiséget képesek elfogyasztani, mint egy kisebb elefánt. Mert van az a mennyiség, amikor a hígítás sem segít...
    Másodszor: igyál inkább fehér bort a vörös helyett. A görögök úgy gondolták, hogy a bor segíti a vérképzést. Mivel a vörösbor színénél fogva közelebb áll a vérhez, az jobban fokozza a vérképzést. És mint tudjuk, a bor a test nedveinek melegedését okozza, tehát igyekezzünk a nedveinket hűvösebben tartani. Másrészt a vérbőség vérpangást okoz, és a pangó vérben méreganyagok gyűlnek fel. Tehát a görögök szerint a vörösbor előbb okoz rosszullétet, tehát maradjunk a fehérnél. És természetesen vizezve.
   Harmadszor: italozás közben viselj a hajadban virágokat és borostyánt. Azon felül, hogy maga az italozás rítusa Dionysosnak szentelt szakrális cselekmény, a virágok illata - különösen a rózsa és a mirtusz - lehűtik a túlmelegedett nedveket és távol tartják a fejfájást. Természetesen a túl erős illatú virágokat, mint például a liliom, célszerű kerülni, mert épp az ellenkező hatást érjük el vele.
   Negyedszer: igyál valami savanyút, például ecetet. Ezt a recept szerint fel lehet javítani virágokkal és gyógynövényekkel, ha első hallásra nem lenne gusztusod a tiszta ecethez. A savanyú fogja megakadályozni a hasadban, hogy a bor megsavanyodjon. Nyilván, hiszen az ecet már önmagában elég savanyú, nehéz felülmúlni. Ez is a hasonlót a hasonlóval elv, ami az egész ókori világ szellemiségét áthatja. 
   Ötödször: mielőtt féktelen italozásba kezdenél egyél meg öt szem mandulát. Dioscorides szerint ez megakadályozza a lerészegedést. Arról természetesen mélyen hallgat, hogy ez az öt szem mandula hány liter tömény szeszt képes felfogni. Ártani mindenesetre nem fog.
   Hatodszor: a rómaiak arra esküsznek, hogy egyél káposztát. A rómaiak és a görögök egyetértettek abban az ősi hitben, miszerint a káposzta és a szőlő (kisfia a bor is) esküdt ellenségek. Úgy tartották, hogy a bornak megvan az a képessége, hogy rabul ejtse a káposzta bűzét. Cserébe/bosszúból a káposzta nem nő a szőlőtőkék között. És a káposzta bosszúja a szőlőtőkén a hasadban fojtatódik: bent a bor mindennemű tevékenységét megakadályozza. Láthatjuk tehát, hogy a növényeknek ugyanolyan érzelmeik vannak, mint az embereknek...
   Hetedszer: ez egy valódi római csemege - gyógynövényes sült kanári falatkák. Másnaposság ellen kiváló.
   Nyolcadik: fogj egy könyvet és kezdeményezz beszélgetést az ókori történelemről vagy filozófiáról. Vindanius Anatolius szerint ugyanis ez a tevékenység még az ember életkedvét is elveszi, nem lesz kedve lerészegedni. Ennek egy továbbfejlesztett változata: hallgass vagy mesélj antik anekdotákat, és még azt is megbánod, hogy világra jöttél. Eszedbe sem fog jutni a lerészegedés.
   Kilenc: azonnal ébredés után fogyassz el egy tojást. Hogy nyersen, folyósan vagy keményre főzve - erről nem szól a fáma. Gyanítom a nyers változatot...
   Végezetül a tizedik tanács egyenesen Horatiustól: másnaposság ellen fogyassz sült hagymát és afrikai csigát. (Ezt nem tudom, honnan tudta, de nagyon biztos benne...)

Boldog és józan új évet!



Megjegyzések